UA / RU
Підтримати ZN.ua

Православні та греко-католики відзначають Яблуневий Спас

За церковним календарем Преображення Господнє - одне з 12 найбільших християнських свят. У народі-Яблучний Спас означає настання осені і перетворення природи.

Сьогодні у п'ятницю, 19 серпня, православні відзначають свято Преображення Господнього і другий (яблучний) Спас. Згідно священного писання, перетворення - це візуальне явище царства Божого на землі.

Свято було встановлено церквою приблизно в IV столітті на честь події, що відбулася в останній рік земного життя Сина Божого. Як сказано в Євангеліях від Матвія, Луки і Марка, незадовго до своїх хресних страждань Христос відкрив своїм учням Петру, Якову та Іоану чудо Преображення. Піднявшись з ними на розташовану неподалік від Назарета гору Фавор, він преобразився перед ними: обличчя Спасителя просяяло, як сонце, одяг став білим, як світло. Тоді ж Христа явилися старозавітні пророки Мойсей та Ілля, які говорили з ним про те, що його кров спокутує гріхи людські. А з світлої хмари над ними пролунав голос Бога-Батька, який назвав Ісуса своїм улюбленим Сином.

В Яблучний Спас існує традиція нести до церкви на освячення яблука та інші фрукти нового врожаю.

Читайте також: РПЦ відмовилася визнати рішення Всеправославного собору на Криті

За народними прикметами, Яблучний Спас означає настання осені та перетворення природи. Прийнято вважати, що ночі після 19 серпня стають набагато холоднішими. Яблучний Спас ще називають "першими осенинами", тобто зустріччю осені. Вважається, що це свято покликане нагадати людям про необхідність духовного преображення. За традицією в цей день спочатку пригощали яблуками рідних, близьких, а також сиріт, незаможних, як спомин про поснулих вічним сном предків, і лише потім самі їли.

Свято Спаса, 19 серпня, мало не тільки релігійне підгрунтя, але також припускало розваги і спілкування, зустріч осені і прощання з літом. У день Яблучного Спаса влаштовувалися ярмарки, на яких продавали цілі вози, навантажені яблуками. Ті люди, у яких були свої сади, намагалися 19 серпня пригощати яблуками бідних і хворих. Якщо вони цього не робили, то у народі їх вважали непорядними і жадібними.

З цим днем пов'язували і народні прикмети. Так, наприклад, який Яблучний Спас - такий і січень буде. Сухий день - восени теж буде мало опадів. Ясна погода - зима буде холодною. Вірили також, що, якщо не їсти яблук до 19 серпня, а потім у свято спробувати яблуко з медом і загадати бажання, то воно неодмінно збудеться.

14 серпня православні віруючі відзначали Медовий Спас, який розпочався Успенський піст, який триває два тижні.