Глава Православної церкви України Епіфаній заявив, що Українська православна церква Київського патріархату юридично припинила своє існування під час Об'єднавчого собору 15 грудня, а її відновлення може загрожувати втратою Томосу.
"Якби не рішення Помісного собору Київського патріархату про припинення діяльності релігійного об'єднання УПЦ КП шляхом об'єднання та приєднання до утворюваної Православної Церкви України, про припинення чинності Статуту і всіх статутних органів УПЦ КП, – не відбувся б і Собор, який об'єднав три гілки українського православ'я в Єдину Помісну Православну Церкву. Тому говорити про те, що зараз, всупереч постановам Помісного собору УПЦ КП та Об'єднавчого Собору 15 грудня 2018 р. надалі структурно існує Київський патріархат – неправильно. Це неправильно і фактично, і тим більше юридично", - розповів Епіфаній в інтерв'ю "Лівому берегу".
"В умовах після об'єднання і отримання Томосу ідея Київського патріархату в тому вигляді, яким він був до Собору, яка свого часу дала життя, подих, – може це життя і забрати, розколоти Помісну Церкву. Сьогодні повернення до попередньої структури Київського патріархату означає повернення назад, в ізоляцію, втрату Томосу й усіх здобутків церковної незалежності", - додав він.
Епіфаній зазначив, що особисто патріарх Філарет зробив дуже багато для того, щоби Українська Церква стала справді незалежною, а Київський патріархат відіграв дуже важливу роль в отриманні Томосу про автокефалію Української Православної Церкви.
При цьому він зазначив, що хоча ПЦУ в майбутньому проситиме про статус патріархату, однак з точки зору прав автокефалії немає принципової різниці, чи Помісна Церква має статус Патріархату, Митрополії чи Архієпископії, бо навіть якщо автокефальна церква і не є патріархатом, то вона нічим у своїх правах не менша за решту.
"Всі повинні чітко розуміти: повернення в минуле неможливе. Українська православна церква Київського патріархату і Українська автокефальна православна церква, частина УПЦ МП об'єдналися і стали основою Єдиної Помісної Православної Церкви. Це об'єднання є основою, на якій ми далі будемо розбудовувати вже визнану незалежну автокефальну Православну Церкву. Хоча, як я вже сказав, у майбутньому нами буде подаватися прохання про статус Патріархату", - наголосив Епіфаній.
6 січня Україна отримала томос про автокефалію ПЦУ, підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм напередодні. Церемонія передачі палиці й томосу митрополиту Епіфанію офіційно завершила процедуру отримання Україною церковної незалежності. 9 січня усі члени Синоду Вселенського патріархату підписали документ, чим технічно завершили його оформлення.
15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі в Софії Київській був обраний голова помісної української церкви – Православної церкви України. Ним став митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній. 30 січня було офіційно зареєстровано Київську митрополію ПЦУ.
Кілька днів тому деякі засоби масової інформації поширили копії запрошень на зустріч за підписом Філарета, зроблені на бланках Київського патріархату, розпущеного ще в грудні перед об'єднавчим собором. Такі запрошення отримали майже всі єпископи новоствореної Православної церкви України. Такі дії Філарета розцінили як намір від'єднатись.