UA / RU
Підтримати ZN.ua

Поступове похолодання: синоптик розповів, коли його чекати у вересні

Початок місяця буде теплим.

Як і прогнозували синоптики, початок вересня в Україні буде достатньо теплим. Кандидат географічних наук, метеоролог Ігор Кібальчич розповів, яким буде перший місяць осені цього року.

Читайте також: Дощі з грозами: синоптик попередив, де їх чекати

За його словами, вересень є перехідним місяцем від літа до осені, якому властива загальна тенденція зниження температури повітря, послаблення грозової діяльності та поступова перебудова синоптичних процесів. Середньомісячна температура повітря на території України зазвичай становить +13…+17 °С, у південній частині місцями +18…+20 °С, у гірських районах +9…+15 °С.

Найвищі зареєстровані температури сягали в окремі роки +33,0…+33,8 °С, у гірських районах (за винятком Чернівецької області) місцями +24…+32 °С; абсолютний мінімум вересня становить -1...-8 °С, на півдні Херсонської та Запорізької областей місцями 0...+1 °С, у Криму до +5,5 °С. Заморозки у повітрі відзначаються зазвичай у другій та третій декадах місяця; у Карпатах та місцями у Чернігівській, Сумській, Черкаській та Кіровоградській областях – у першій декаді. Середньомісячна кількість опадів становить 37 - 74 мм, у південній частині локально 28 - 34 мм, у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській областях місцями 77 - 108 мм, у високогірній частині Карпат 126 - 130 мм.

Яким буде вересень 2024 в Україні

У нинішньому році атмосферні умови над Європою складаються таким чином, що у першій половині вересня характер погоди в нашій країні очікується по-справжньому літнім. На більшу частину території України продовжить впливати малорухома область високого тиску, яка вже тривалий час простежується над Верхньою та Середньою Волгою.

Збережуться також стійкі вітри східного та південно-східного напрямку, транспортуючи до нас суху та спекотну середньоазіатську повітряну масу. Такі умови призведуть до аномально теплої, сонячної та сухої погоди принаймні до середини вересня.

Циклонічна діяльність і атмосферні фронти будуть зосереджені переважно над країнами Балканського півострова, над акваторією Чорного моря в районі Туреччини, Кавказу та Піренейського півострова. Тут очікуються зливи з грозами та поривчастим вітром. Завдяки впливу циклонічності над Чорним морем, у південній половині України, у Приазов'ї та Криму порівняно часто проходитимуть дощі, іноді значні та у супроводі гроз.

Враховуючи очікувані циркуляційні особливості атмосфери, перехід від метеорологічного літа до метеорологічної осені (коли середньодобова температура стійко опускається нижче +15 °С) відбудеться не раніше третьої декади вересня, а на півдні та на Закарпатті літо триватиме протягом усього місяця. Таким чином, середньомісячна температура повітря на переважній частині України передбачається в межах +15…+20 °С, у Карпатах +13…+14 °С, що приблизно на 1,5 – 2 °С вище за кліматичну норму.

Після 13 – 16 вересня можливий розвиток висотної улоговини над Північною та Центральною Європою та поступове її зміщення на схід. На тлі таких змін температура повітря в Україні відчутно знизиться і наблизиться до середньої багаторічної норми. У процесі похолодання зросте ймовірність опадів, однак у більшості областей їхня кількість виявиться недостатньою. Прогнозована кількість опадів за місяць становитиме в межах 25 – 65 мм, в Карпатах 90 – 120 мм, що на 10 – 30% нижче за норму, на півдні та у Карпатах близько норми. Разом з цим, найбільші ризики дефіциту опадів будуть спостерігатися в північних та східних регіонах, де вже станом на кінець серпня фіксується сильна і тривала посуха.

Виникнення перших заморозків може спостерігатися лише у третій декаді вересня переважно у північно-західних областях (особливо, на Поліссі), а також у високогірній частині Карпат.

Осінь дасть українським енергетикам загоїти чимало ран від російських ракетних і дронових ударів по критичній інфраструктурі. Холоди не прийдуть зненацька, особливо у першій половині нового сезону. Нагадаємо, якою буде погода восени,  за прогнозом метеорологині Віри Балабух, завідувачки відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України.