Попри війну, яку розпочала Росія, в Україні продовжує діяти послуга з догляду за дитиною «Муніципальна няня». У червні набрала чинності постанова Кабміну, якою було розширено можливості цієї послуги. Деякі зміни торкнулись і внутрішньо переміщених осіб, пише «Юридичний порадник для ВПО».
Тепер на період воєнного стану та протягом 3-ох місяців після його припинення або скасування право на отримання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини, на законних підставах проживають на території України та доглядають за:
- дитиною з інвалідністю до 6 р.;
- дитиною до 6 р., якій не встановлено інвалідність, проте яка має тяжке захворювання з Переліку;
- дитиною до 6 р., якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи;
- дитиною до 3 р., якщо один із батьків, опікунів є ВПО;
- дитиною до 6 р., яка разом із батьками, опікунами проживає на території, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти.
Тобто тепер ВПО виділені в окрему категорію претендентів на цей вид допомоги.
Муніципальна няня:
- не може бути родичем першого ступеня споріднення;
- може бути ФОП та може забезпечувати догляд одночасно не більш як за 3-ма дітьми з однієї чи різних сімей, або
- може бути юридичною особою та може забезпечувати догляд одночасно не більш як за 6-ма дітьми з однієї чи різних сімей.
Муніципальна няня, яка є юридичною особою, зобов’язана організувати та забезпечити безперешкодний доступ дітей до укриття.
Заявник, який є ВПО або який проживає на території, де не функціонують заклади дошкільної освіти, має право скористатися послугою “муніципальна няня” у разі, коли батьки/ опікуни дитини:
- працюють;
- забезпечують себе роботою самостійно як ФОП;
- здійснюють перепідготовку або підвищення кваліфікації;
- перебувають на обліку як безробітні не більш як 6 місяців;
- беруть участь у громадських роботах;
- беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією РФ.
Відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня» не призначається:
- батькам, які є батьками-вихователями, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства,
- батькам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною “муніципальна няня” призначається на строк здійснення догляду за дитиною, визначений у договорі, але не більш як до досягнення дитиною 3-ох або, у визначених випадках, 6-ти років.
Відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною “муніципальна няня” після закінчення 3 місяців після припинення або скасування воєнного стану продовжується для заявника, який здійснює догляд до досягнення нею трирічного віку, за:
- дитиною з інвалідністю до 6 років, дитиною до 6 років, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною до шести років, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність
- дитиною до 6 років, якщо один із батьків, опікунів є особою з інвалідністю I чи II групи.
Через війну, яку розпочала Росія, в Україні зростає кількість дітей, які залишилися без батьківського піклування. Для того, щоб вони виховувалися в родинах, а не в інтернатах, урядом був запроваджений новий вид соціальної допомоги – для сімей, які тимчасово влаштовують до себе дитину. Нагадаємо, хто може отримати грошову допомогу «Дитина не одна».