UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порушення правил військового обліку: коли штраф може перерости у кримінальну справу

Роз'яснення дав юрист.

Через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Громадянам призовного віку за порушення правил військового обліку та мобілізації загрожує покарання. Юрист Дмитро Франчук розповів виданню «РБК-Україна» коли адміністративна відповідальність в таких випадках може перерости у кримінальну справу.

Читайте також: У Міноборони розповіли, коли запустять направлення на ВЛК у "Резерв+"

Експерт пояснив, що штраф (адміністративна відповідальність) застосовується за порушення правил обліку або неявку на вимогу ТЦК без отримання мобілізаційного наказу.

«Кримінальна справа розпочинається, якщо мобілізаційний наказ був вручений, але особа умисно ухиляється від його виконання», – сказав він.

За його словами, якщо громадянин навмисно уникає контакту з ТЦК – змінює місце проживання, не повідомляючи військкомат – це може розцінюватися як спроба ухилення, але кримінальна відповідальність настає лише після вручення повістки.

«Тобто адміністративна відповідальність застосовується за незначні порушення військового обліку, наприклад, першу неявку. А кримінальна відповідальність (ст. 336 ККУ) настає за повторні порушення та ухилення від мобілізації: підробку документів, втечу або виїзд за кордон та ігнорування викликів на медичну комісію чи до ТЦК», – пояснив юрист.

Франчук наголосив, що штраф не переростає автоматично у кримінальну справу, але систематичне ігнорування повісток та ухилення від виконання військового обов'язку може бути кваліфіковано як ухилення від призову на військову службу під час мобілізації (стаття 336 ККУ), що вже є кримінальним злочином.

«Якщо особа отримала повістку належним чином, тобто особисто під підпис, і не з'явилася до ТЦК та СП без поважних причин, це може стати підставою для відкриття кримінального провадження за статтею 336 ККУ. Просто несвоєчасна зміна облікових даних або неявка за викликом без повістки, як правило, призводить до адміністративного штрафу», – резюмував він.

Раніше юрист практики військового права в ЮК «Приходько і партнери» Ярослав Звоненко розповів, за що ТЦК можуть оголосити військовозобов'язаного у розшук.