UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порушення правил мобілізації: як діяти, якщо призвали незаконно

Роз'яснення дав юрист.

Через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки, які отримують повістки. Юрист Дмитро Франчук розповів виданню «РБК-Україна», чи можна оскаржити мобілізаційне рішення, якщо людину призвали незаконно.

Читайте також: Отримання повістки: як діяти військовозобов'язаному

Чи можна оскаржити рішення про мобілізацію через ТЦК

Юрист пояснив, що підставою для оскарження мобілізації конкретної особи може стати наявність у неї броні, яку не врахували при ухваленні рішення у ТЦК, або ж непридатність до служби за станом здоров'я, наявність дружини з інвалідністю, троє і більше неповнолітніх дітей або ж порушення процедури вручення повістки.

«Якщо ви вважаєте, що рішення про мобілізацію ухвалене з порушеннями, наприклад, є підстави для відстрочки або вас мобілізували незаконно, можна подати скаргу до ТЦК та СП», – сказав Франчук.

Щоб оскаржити рішення про мобілізацію, необхідно:

«ТЦК може самостійно скасувати помилкове рішення, але часто справу доводиться вирішувати в суді», – додав експерт.

Читайте також: Відстрочка від мобілізації: чи можна подати заяву поштою

Як подати скаргу до суду

Франчук пояснив, що якщо ТЦК не скасував рішення, його можна оскаржити в суді протягом 6 місяців з моменту отримання.

Для цього потрібно:

Коли можна оскаржити рішення через ВЛК

Юрист зауважив, що якщо особу мобілізували попри проблеми зі здоров’ям, вона може оскаржити рішення військово-лікарської комісії (ВЛК), подавши апеляцію до вищої ВЛК. Якщо рішення не змінено – звернутися до суду.

«Важливо, що оскарження рішення про мобілізацію не дає автоматичного права не з’являтися до військової частини, поки не буде рішення суду або призупинення наказу», – резюмував він.

Раніше начальник відділу військового обліку Харківського ТЦК та СП підполковник Любомир Хомицький розповів, як швидко потрібно забрати повістку з пошти.