UA / RU
Підтримати ZN.ua

Повістка прийшла на робоче місце: що робити

Закон дозволяє вручення повісток за місцем роботи.

Через вторгнення Росії в Україні діє військовий стан і продовжується загальна мобілізація. Згідно з чинним законодавством, військовозобов'язані громадяни можуть отримати повістки за місцем проживання, на вулицях та блокпостах, а також за місцем роботи.

Читайте також: Повістка ще не означає мобілізацію - Рєзніков

"Військовий облік на підприємстві - це система дій, яка пов'язана з необхідністю збору, обробки та накопичення інформації про військовозобов'язаних та обміну даних з державними органами", - розповів адвокат Кирило Казак.

Роботодавець є первинною ланкою, яка забезпечує збирання інформації, надання її до Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (раніше - військкомати).

Мобілізація працівників: дії роботодавця

Після надходження повістки на підприємство роботодавець повинен:

«Керівник підприємства зобов'язаний проконтролювати прибуття військовозобов'язаного до ТЦК та СП. У разі неявки він має повідомити військкомату, що його працівник не з'явився у призначений час», — підкреслив адвокат.

Якщо ж працівник відмовляється підписувати наказ про необхідність явки у військкомат, роботодавець повинен скласти акт про відмову від підпису комісійного наказу у присутності трьох осіб та відправити його до ТЦК та СП, оскільки в даному випадку це завдання є відповідальністю роботодавця.

Мобілізація на робочому місці: гарантії для працівника

Раніше мобілізованим співробітникам гарантувалося збереження місця роботи та середнього заробітку.

Після підписання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» роботодавці більше не сплачуватимуть зарплати працівникам, мобілізованим чи призваним до армії під час дії воєнного стану.

За ними тепер зберігається лише місце роботи.