UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пораненим українським військовим морякам не видають ліки - Денісова

Також Денисова розповіла про стан українців, які перебувають в одному з московських СІЗО.

Пораненим військовополоненим українським морякам, яких окупаційні війська РФ захопили у листопаді 2018 року в районі Керченської протоки, з початку 2019 року у СІЗО "Матроська тиша" перестали видавати необхідні ліки, в інтерв'ю телеканалу "Прямий" заявила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

"На жаль, можу говорити про те, що з нового року ніякі ліки нашим пораненим не надаються. Хоча вони ще потребують лікування, підтримки, реабілітації, дій від лікарів... Є така думка, що їх готуються перевезти до іншого СІЗО, а це "Лефортово", де відбудеться судилище над нашими моряками, вже починаючи з 15 січня", - розповіла омбудсмен.

Також Денісова розповіла про стан поранених українських моряків.

"Артеменко. Ще поганий рух лівої руки. Знову зробили рентген. Там є осколок, треба щось робити, треба лікувати, треба проводити реабілітацію. Він засвідчив те, і це підтвердив нібито лікар-офтальмолог, що вже нормально він бачить і зір відновився... тобто немає запалення очей", - зазначила вона.

Наймолодший з поранених українських військових, Андрій Ейдер, за словами омбудсмена, вже може самостійно пересуватися.

"Зараз рух ноги відновився. Але все поранення ще є, він хворіє та потребує допомоги", - зазначила Денісова.

У третього пораненого - Василя Сороки, важке поранення лівої руки, кінцівка ще погано працює, "але вже в кулак він стискає".

Денісова підкреслила, що зараз українська сторона не має ніяких довідок щодо стану здоров'я моряків.

"З 26 листопада, як тільки стало відомо про те, що є такі поранені, і дуже важкі, ніяких довідок немає. Міністерство юстиції звернулося до ЄСПЛ - Європейський суд з прав людини. Росія ніяк не відповіла і жодної інформації не надала. І тому ми сьогодні не можемо бути впевнені у тому, що з ними все добре. Потрібне обстеження. І я тут підтримую батька Сороки у тому, що потрібне обстеження і потрібне кваліфіковане обстеження, і щоб, може, поранених передали до іншої держави, щоб їх обстежили і надали необхідну медичну допомогу", - підкреслила вона.

Нагадаємо, 25 листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяця заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".

Згодом українських моряків вивезли до Москви, наразі більшість з них тримають у СІЗО "Лефортове". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".