Через війну, яку розпочала Росія, українці живуть в умовах підвищеної небезпеки. В цей час часто виникають ситуації, коли зв’язок з рідною людиною було втрачено і її доля невідома.
Юристка Анастасія Григор’єва розповіла, коли особу можуть визнати безвісно відсутньою, а коли – померлою.
За яких умов особу можуть визнати безвісно відсутньою
- якщо громадянин не зʼявляється за місцем своєї реєстрації (постійного проживання) протягом 1 року;
- родичам та членам сімʼї або будь-яким іншим заінтересованим особам невідомо, де знаходиться громадянин протягом 1 року;
- заходи, що були вчинені для встановлення постійного місця перебування зниклого громадянина не дали жодного результату (на практиці, це зазвичай заходи, повʼязані із розшуком особи правоохоронними органами);
- якщо заявнику необхідно визнати зниклого громадянина безвісно відсутнім для реалізації своїх законних прав чи інтересів.
Які правові наслідки визнання громадянина безвісно відсутнім
Якщо за рішенням суду громадянина було визнано безвісно відсутнім, то нотаріус описує все майно, яке належить такій особі та встановлює над ним опіку.
Призначений опікун над майном громадянина, може здійснювати лише управління цим майном в інтересах безвісно відсутньої особи, погашати борги за рахунок цього майна та надавати утримання особам, що потребують догляду за законом.
Опіка припиняється лише, якщо було скасоване рішення суду про визнання громадянина безвісно відсутнім, а саме:
- якщо громадянин зʼявився за своїм постійним місцем проживання;
- якщо правоохоронні органи встановили фактичне місце перебування раніше зниклого громадянина.
Коли особу можуть визнати померлою
- якщо протягом 3 років громадянин не зʼявляється за своїм місцем реєстрації (постійного проживання);
- якщо громадянин зник за обставин, що могли загрожувати його смерті або настання нещасного випадку - протягом 6 місяців;
- якщо громадянин зник за настання обставин внаслідок подій техногенного та природного характеру (повені, землетруси, цунамі, тайфуни тощо) - протягом 1 місяця з моменту, коли завершила свою роботу спеціальна комісія з надзвичайних ситуацій;
- якщо громадянин зник через військовий або збройний конфлікт - після закінчення воєнних дій протягом спливу 2 років (однак, в окремих випадках за рішенням суду не раніше через 6 місяців).
Громадянина визнають безвісно відсутнім або померлим лише за рішенням суду шляхом подання відповідної заяви. Такі справи розглядаються в рамках окремого провадження. У заяві слід вказати факти, що підтверджують відсутність громадянина за місцем проживання та мету, для досягнення якої було подано заяву.
Якщо громадянина було оголошено померлим, то заінтересовані особи отримують свідоцтво про смерть такої особи.
Нагадаємо, які виплати передбачені родинам полонених та зниклих безвісти. Виплати грошового забезпечення військовополонених та зниклих безвісти регулює постанова КМУ від 30 листопада 2016 р. № 884.