У минулому навчальному році половині опікунів доводилося робити так звані «добровільні пожертви», або здавати гроші на потреби школи чи класу. Водночас близько 46% респондентів в Україні не стикалися з такою практикою.
Про це свідчить опитування, проведене Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології.
Аналітики зазначили, що люди, які на момент опитування проживали зі своїми дітьми чи онуками у західних областях, частіше (65%) робили «добровільні пожертви», ніж у середньому по країні.
«Потенційно ця різниця може бути пов’язана з більшою часткою дітей у західних областях, які відвідували школу в очному форматі», - повідомили у фонді.
Також ті, хто проживає у сільській місцевості, частіше здавали гроші на потреби школи або класу (+9%), порівняно з опікунами, чиї діти чи онуки відвідують школи у великих містах. Однак ця різниця також може бути пов’язана з частотою використання очного формату навчання у селах та великих містах.
«Благодійні фонди» у школах
Видання «Освіторія» разом із юристкою Новопечерської школи Євгенією Кузнєцовою підготували інструкцію проти шкільних поборів, оскільки в деяких навчальних закладах продовжують працювати так звані «благодійні фонди», в які просять вносити гроші, зокрема на подарунок до Дня вчителя, додаткове харчування в групі продовженого дня чи ремонт кабінетів.
За словами юристки, закон не передбачає наявності благодійних фондів при школах. Якщо батьки все ж наполягають на потрібності благодійних внесків — їх можна вносити виключно до спеціально організованих благодійних фондів. Діяльність таких фондів регламентується Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Школа за законом не може бути засновником такого фонду. А тому не може контролювати його роботу чи нести за неї відповідальність.
Натомість заклади освіти, що отримують публічні кошти, а також їхні засновники зобов’язані оприлюднювати на своїх сайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих грошей. Так само заклад освіти має оприлюднити інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога. Водночас має бути зазначена їхня вартість. Окремо мають бути зазначені дані про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством.
Юристка зауважила, що платити чи не платити на «подарунки» школі — це добровільна особиста справа. Якщо кошти вимагають у примусовому порядку — це вже справа Кримінального кодексу України.
Нагадаємо, за даними опитування Демініціатив та КМІС, дистанційний формат навчання під час війни не підтримують 63% опікунів, чиї діти чи онуки навчаються у школах. Зауважується, що ставлення до дистанційного навчання не змінилося у порівнянні з 2021 роком, коли такий формат діяв через коронавірус.