UA / RU
Підтримати ZN.ua

Полонені українські моряки у Лівії обмірковували план втечі: варіантів немає

Українські моряки, які перебувають у лівійському полоні планували втечу, проте це спровокувало б агресію з боку загарбників, і судно розстріляли б.

Капітан заблокованого лівійцями судна Etel з українцями на борту Михайло Кононов розповів, що загарбники пишуть їм петиції арабською, яку ніхто не розуміє. А екіпаж вже обговорював план втечі.

За словами капітана, екіпаж як і раніше забарикадований у надбудові, до них ніхто не намагається увірватися, але і вони вийти на палубу не можуть. "Їжі і пиття, за підрахунками, вистачить на тиждень. Кожну ніч із берега чутні постріли, а напередодні біля судна з'явилися місцеві журналісти. Приходять, фотографують і йдуть, - розповів Кононов. - Чого хочуть лівійці, ніхто зрозуміти не може. Вони пишуть нам арабською якісь петиції, але що у них - незрозуміло. На мою думку, судно як таке нікого з них не цікавить, їм потрібні ми - заручники".

Як розповідають моряки родичам, всередині судна життя йде своєю чергою, щоранку виставляється вахта, заступають на зміну чергові. Третій механік Etel Володимир Жорін з сім'єю, що чекає його на березі, зв'язується два рази на добу. В Одесі він мав виявитися ще у десятих числах червня, але вирішив залишитися - чекав зарплату. Йому, матросу з Овідіополя Петру, кухареві Ігорю і електромеханіку з Миколаєва Олександру компанія заборгувала за сім місяців роботи. Через це екіпаж судна в минулому місяці страйкував. Моряки без попередження зупинили двигуни. Після тривалих переговорів з судновласником екіпажу видали місячну зарплату і пообіцяли заплатити решту після розвантаження у порту Бенгазі, де судно і було заблоковано озброєними людьми, пише Сегодня.

Останні кілька рейсів судно зробило між йорданським портом Акба і лівійським Бенгазі. Що возили, крім автомобілів, на судні не говорять.

Моряки розповіли, що екіпаж судна обговорював план втечі. "Але він неможливий. Судно технічно справне, і теоретично можна було б просто піти у відкрите море. Проблема в тому, що у судна опущений відкидний борт, а підняти його не дають цілодобово чергують на ньому бойовики. Якщо його підняти, вони опиняться у трюмі, або загинуть, впавши з великої висоти, а це спровокує агресію, і судно розстріляють", - говорить співрозмовник.

Тимчасовий повірений України у Лівії Андрій Марченко заявив, що проблем з харчуванням у екіпажа не буде. "Можливості доставки їжі є, бойовики проти цього не заперечують. Переговори йдуть, тому я не можу коментувати. Було багато дезінформації, і це заважає", - сказав він.

Родичі членів екіпажу, що залишилися на березі, перебувають у повному невіданні про долю рідних - всю інформацію вони отримують від замкнених на судні близьких і зі ЗМІ. Представники судновласника відмовляються надавати яку-небудь інформацію, більше того, перешкоджають родичам моряків у спілкуванні з журналістами, через що в Києві виник конфлікт.

Нагадаємо, напередодні до МЗС України викликано тимчасового повіреного у справах Держави Лівія в Україні Альхаді Асба. Під час зустрічі спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Геннадій Латій заявив, що українська сторона розцінює захоплення українського екіпажу, як акт тяжкого злочину на території Лівії, який, за станом на сьогодні, залишається без належної реакції офіційної лівійської влади.

Він висловив жорстку вимогу про негайне звільнення екіпажу судна у відповідності з нормами міжнародного права, гарантування безпеки наших співвітчизників на території Лівії, а також адекватну офіційну реакцію і роз'яснення від лівійської сторони щодо цього інциденту.

Раніше повідомлялося про те, що в Лівії захоплене судно з 19 українцями на борту. Лівійська сторона вимагає від судновласника захопленого судна Etel повернути $ 9,5 млн., які нібито були сплачені за автомобілі, але так і не доставлені до Лівії. !zn

Читайте також:

МЗС запевнив, що викрадений у Лівії український екіпаж не причетний до афери з автомобілями

Оператор судна: Захоплення українців у Лівії було здійснено з політичних мотивів

До МЗС викликали лівійського посла з вимогою звільнити українських моряків

У Лівії захопили в полон 19 українських моряків