UA / RU
Підтримати ZN.ua

Politico: Перший корабель з зерном вийшов з порту України, що далі?

Дипломати сподіваються, що угода про експорт українського продовольства стане тестовим випадком для майбутніх мирних переговорів.

Сьогодні вранці перше судно повезло зерно з України, відповідно до угоди про розблокування маршрутів в Чорному морі, яке Київ і Москва підписали за посередництва Туреччини і ООН. Корабель пройде через коридор, який обидві сторони пообіцяли тримати в безпеці.

Угода важлива для України як для великого експортера продовольства, а також для світу, особливо для залежних від імпорту продовольства країн, які зіштовхнулися з дефіцитом. Росія пообіцяла, що не буде атакувати торговельні судна. Але багато хто включно з українськими чиновниками побоюються, що Владімір Путін не виконає свою частину домовленостей.

Про це пише Politico, нагадуючи, що вантажний корабель Razoni під прапором Сьєрра-Леоне повіз 26 тисяч тонн української кукурудзи, про що повідомили в українському міністерстві інфраструктури.

«Це день полегшення для світу, особливо для наших друзів на Близькому Сході, в Азії і Африці. Перший вантаж зерна покинуло Одесу після місяців російської блокади», - написав в Twitter міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Razoni прямує в порт Триполі у Лівані, про що свідчать дані морського руху. Очікується, що корабель прибуде у вівторок о 21:00 за місцевим часом. Чи це велике досягнення? Так. Вихід з українського порту першого судна з зерном - це великий крок, який свідчить, що дипломатія між воюючими країнами можлива. В ООН сьогодні повідомили, що Всесвітня продовольча програма зафрахтує судно з пшеницею, відповідно до угоди. Зростає надія на те, що українське зерно тепер дістанеться туди, де воно найбільш потрібне. Це велике випробування для ООН і його можливостей втручатися і пом’якшувати міжнародні конфлікти. Генеральний секретар організації Антоніу Гутерреш вклав дуже багато в те, щоб ця угода відбулася після того, як в березні він оголосив, що світ повинен діяти, щоб не допустити «ураган голоду».

Читайте також: Ліван заарештував судно з краденим українським зерном – Bloomberg

Зернова угода також наділяє Туреччину - ще одну чорноморську силу - роллю брокера. В Стамбулі буде розміщений координаційний центр, який буде стежити за рухом кораблів і брати участь у «інспекціях», перевіряючи кораблі, чи не везують вони зброю, перш ніж пропустити їх через Босфор. Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу сказав сьогодні, що угода може стати основою для домовленостей про перемир’я і більш широкий мир між Росією і Україною. Наразі мирні переговори здаються малоймовірними. Але якщо зернові домовленості будуть виконані, в обох країн з’явиться платформа для продовження діалогу.

Чи Росія буде дотримуватися угоди? Не відомо. Останнім часом Росія неодноразово порушувала і плювала на міжнародні угоди. Зрештою, вона вторглася в Україну. Тоді чому Москва повинна бути зацікавленою у виконанні угоди про експорт зерна з країною, в яку вона вторглася?

«Угода дає Росії значний важіль впливу на Україну, якій відчайдушно потрібен доступ до Чорного моря для збереження експорту», - пише видання.

В обмін на підписання зернової угоди Росія отримала обіцянку, що ООН буде «сприяти безперешкодному експорту на світові ринки російського продовольства і добрив». Це означає, що західні санкції не повинні перешкоджати будь-якому російському експорту. І в Москві наполягають, що заборона страхувати російські судна і відключення від міжнародних платіжних систем якраз заважають цьому. Москва також може використати зернову угоду як інструмент пропаганди, щоб виставити себе гарантом продовольчої безпеки для країн Африки. Власне, саме це міністр закордонних справ РФ Сєргєй Лавров і зробив у липні.

Але Росія вже почала випробовувати межі зернової угоди, обстрілявши Одесу і її портову інфраструктуру вже на наступний день після підписання домовленостей. А в неділю ракета Росії вбила власника української аграрної компанії «Нібулон» Олексія Вадатурського. Вона вдарила по будинку бізнесмена в Миколаєві. Що це означає для продовольчої кризи?

Вона не закінчиться. Але якщо Україна почне експортувати масово своє зерно знову, це допоможе справі. Голод у світі посилювався тривожними темпами. І російська війна проти України ще більше його погіршить. Доставка 26 тисяч тонн кукурудзи - це крапля в морі, якщо подумати про те, що може бути експортоване у наступні 4 місяці. Близько 20 мільйонів тонн зерна застрягли на українських елеваторах. І очікується, що ще 60 мільйонів тонн будуть зібрані цього літа. Якщо все піде за планом, близько 4-5 мільйонів тонн зерна можуть виходити з Одеського порту щомісяця аж до листопада, коли сторони угоди будуть вирішувати, зберегти її чи ні.

Читайте також: The Guardian: Портам України потрібен захист НАТО, щоб зернова угода спрацювала

Якщо більше зерна буде доступно на ринку, це означає, що глобальні ціни стануть більш стабільними або навіть меншими. Відновлення експорту може дати Україні гостро необхідні гроші. Якщо Київ успішно продасть 20 мільйонів тонн зерна, він отримає «щонайменше мільярд доларів» валютного доходу, сказав міністр інфраструктури Олександр Кубраков. Спорожнення елеваторів також ослабить тиск на українських фермерів, яким важко знайти простір для зберігання врожаю, який тільки почали збирати.

Але тривога залишається: президент України Володимир Зеленський попередив у вихідні, що український врожай цього року буде «двічі менший» через вторгнення Росії. В ООН також вказали на те, що російська війна проти України - це лише одна з причин глобального голоду і бідності. Інші фактори - це пандемія, довготривала відсутність інвестицій в сільські регіони і тяжкі погодні умови. І з ними важче боротися. Захмарні ціни мінеральних добрив пов’язують з енергетичною кризою, яка теж ставить під загрозу майбутні врожаї не лише в Україні, а й по всьому світу.