UA / RU
Підтримати ZN.ua

Поліція закрила інформацію про перевірку своїх співробітників, що нівелює саму ідею атестації - експерт

Посилює "маразм" ситуації те, що навіть на запити, які стосуються результатів атестації, поліція по суті не відповідає.

Поліція закрила інформацію про перевірку своїх співробітників, і це нівелює саму ідею атестації, пише своїй статті для DT.UA адвокат Небесної сотні, учасник центральної апеляційної комісії Євгенія Закревська.

"Суспільство насправді НЕ ЗНАЄ РЕЗУЛЬТАТІВ АТЕСТАЦІЇ. Не знає, ось цей конкретний працівник переатестований чи ні? Пройшов атестацію, провалив чи взагалі уникнув? Не може цього перевірити. Персональні результати атестації не оприлюднені. Кому з цієї нової-старої поліції ми домовилися довіряти (особливо з урахуванням кількості поновлених через суди), невідомо. Перевірити, чи справді звільнені не атестовані, неможливо", - йдеться у статті.

Крім того, на думку Закревської, перекреслює результат атестації, по-перше, "одностороння зміна умов" негласного договору між суспільством і керівництвом поліції - зміна негласного порядку формування комісій (50/50), коли представники громадськості мали реальну можливість впливати на результат. Фактичний контроль за формуванням комісій отримали представники "старої гвардії МВС".

"Відтак, у нашому "суспільному договорі про довіру" "допускаємо до фільтрації" перетворюється на "вдаємо, що допускаємо", а замість "виконуємо ваші рішення" маємо цілком протилежне - "не допускаємо вас до цих рішень". Це критичні зміни. Це наслідок "компромісу" з Аваковим і компанією, які душили атестацію й погодилися на її продовження лише за умов повного контролю над процесом. Де-факто забравши у громадськості можливість впливати на відбір. У чому ж тоді сенс компромісу? Як ця імітація може вплинути на довіру суспільства до поліції?", - пише Закревська.

На її думку, посилює "маразм" ситуації те, що навіть на запити, які стосуються результатів атестації, поліція по суті не відповідає.

"Або фактично ігнорує запитання, як, наприклад, запит журналіста Дмитра Гнапа щодо атестації Сергія Приходька - головного підозрюваного у справі про вбивство Ігоря Індила. Або (ще гірше) - відмовляється надати інформацію й "офіційно бреше" (як у відповіді журналістові "Українського тижня" Андрію Голубу), що результати атестування не підлягають оприлюдненню, буцімто, з огляду на п. 3 розділу 10 Переліку відомостей, що становлять службову інформацію", - йдеться у статті.

Нагадаємо, 6 червня, представники громадських організацій "Автомайдан", "Народний тил" і волонтерської організації Combat-UA демонстративно відмовилися брати участь у роботі атестаційних комісій МВС, заявивши, що процес атестації перетворився на фарс.

В якості недоліків, які зводять нанівець процес очищення правоохоронних органів, активісти назвали "прогалини" у правовій базі, відсутність зв'язку між комісіями першого рівня та аппеляционными комісіями, а також монополізація оточенням міністра Арсена Авакова та представниками старої міліцейської системи керівної ролі в комісіях.

Активісти визнали, що у них немає статистики щодо звільнених і поновлених співробытників МВС, але припустили, що кількість звільнених становить лише близько 10%.

Детальныше про атестацію поліцейських читайте у статті Євгенії Закревської "Атестація поліції. Порушений суспільний договір" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".