UA / RU
Підтримати ZN.ua

Поліцейські Донеччини розкрили мережу фальшивих "реабілітаційних центрів" з десятками рабів

Людей з алкогольною та наркотичною залежністю не перевиховували, а утримували, як худобу і рабів.

Поліція Донецької області викрила мережу фальшивих "реабілітаційних центрів", де насильно утримували людей з наркотичною та алкогольною залежністю, перетворивши їх, по суті, у рабів.

Злочинне угрупування діяло по всій Україні під виглядом благодійної організації. Людей з наркотичною та алкогольною залежністю незаконно утримували і примушували виконувати важку роботу. У ході спецоперації поліція спільно з прикордонною службою, під процесуальним керівництвом прокуратури Донецької області припинили діяльність трьох таких центрів - у Маріуполі, Львівській та Івано-Франківській областях. Встановлено організатор групи - громадянин РФ, повідомляє прес-служба Нацполиции України.

Співробітники управління по боротьбі зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, та слідчого управління поліції Донецької області, в процесуальним керівництвом прокуратури задокументували факти трудової експлуатації громадян в реабілітаційних центрах", створених під вивіскою всеукраїнської благодійної організації. Докази збирали кілька місяців.

Під час масштабних слідчо-оперативних заходів поліцейські встановили 12 учасників організації на чолі з організатором, підозрюваних в незаконному позбавленні волі людей. З "трудових таборів" звільнено близько 100 осіб. Після цього медики перевірять стан їх здоров'я.

Зловмисники набирали "трудові бригади" оголошень, обіцяючи безкоштовно позбавити громадян від наркотичної і алкогольної залежності. Свої дії маскували під виглядом соціальних працівників.

У "пацієнтів" - чоловіків і жінок, відбирали документи, телефони та особисті речі і тримали їх у заручниках. "Реабілітація" полягала у важкій праці: на будівництві, розвантаженні, земельних роботах тощо. Тих, хто відмовлявся, били. Жили люди в скотинячих умовах, годували так, аби з голоду не вмирали - мінімально. Постраждалі постійно перебували під спостереженням.

Грошей за виснажливу працю "полонені" не отримували, всі кошти йшли до "благодійної" організації і осідали на особистому рахунку її керівника. З одного "реабілітаційного центру" він отримував до 4 тисяч гривень на день.

Зараз тривають обшукові заходи. За фактом порушено кримінальне виробництво за ч. 2 ст. 149 Кримінального кодексу України "Торгівля людьми". Санкція статті передбачає до 12 років позбавлення волі.

Що найбільш сумно, багатьох зневірені родичі здавали туди самі, не розуміючи, що віддають і без того загублених у житті людей на катування, або навмисно намагаючись звільнитися від них. Реакція громадськості теж двоїста: багато людей готові розправлятися з проблемними представниками суспільства будь-якою ціною. Певна частина людей абсолютно не усвідомлює, що навіть ізгой і залежна від алкоголю або наркотиків людина має всі коституційні права, а отже, чинити з ними треба за законом. Тим більше, що таке "лікування" ніколи не призводить до позитивного результату, а тільки вбиває в людині залишки гідності і гордості, не кажучи вже про здоров'я.

В Україні діють справжні реабілітаційні центри, де також використовують працетерапію, але це не концентраційні табори і не знущання в ім'я збагачення організатора.

Нагадаємо, в Україні близько 80 видів нових психоактивних речовин, які вилучалися правоохоронними органами України за останні кілька років, досі не включені до списку підконтрольних речовин. За розповсюдження цих НПР, які по суті є синтетичними аналогами наркотиків і психотропів, не можна залучити наркозлочинців до кримінальної відповідальності.