Наприкінці березня, співробітники поліції змушені були відкрити вогонь у зіткненні з сотнями нелегальних видобувачів бурштину, які закидали камінням представників правоохоронних органів. "Ці ресурси належать народу, а не поліції, олігархів і політиків", - говорить Олександр Васильєв, 42-річний здобувач бурштину.
Незаконний видобуток бурштину стала серйозним випробуванням для українського уряду, який з усіх сил намагається подолати вкорінену корупцію, пише Джеймс Марсон на сторінках The Wall Street Journal, описуючи ситуацію в Клесові Рівненської області України.
Ринок незаконної торгівлі бурштином в Україні оцінюється в 500 млн доларів на рік, кажуть чиновники. Компанії, які хочуть видобувати на законних підставах, можуть роками оформляти необхідні документи. У свою чергу, добувачі звинувачують поліцію в змові і в "кришуванні" прокурорами, політичними діячами і бандитами. Вони кажуть, що поліція часто зупиняє їх роботу, тому що вони відмовляються платити хабарі, залишаючи у спокої тих, які платять.
Видобуток бурштину є засобом існування десятків тисяч людей у цій дуже збіднілій області, підкреслює автор.
В останні кілька років ціни на бурштин виросли на тлі буму попиту з боку Китаю. На сьогоднішній день в регіоні, де середня заробітна плата становить близько 140 доларів, різноробочий, який є здобувачем бурштину, може заробити 20 доларів в день, в той час як власник самої видобутку може отримувати щодня тисячі.
Цей бум стимулював корупційні схеми ще при колишньому українському президенті Вікторі Януковичі. Тоді в цю мережу були залучені різні чиновники і ситуація з незаконним видобутком бурштину проходила стабільно на тлі загального замовчування проблеми. Але після Майдану, який змусив Януковича втікти, ці корупційні схеми розпалися, що "розпалило" бої за контроль над видобутком.
На законодавчому рівні вже розроблено проект, який би допоміг вивести цю здобич з тіні, спростивши процедуру взяття в оренду державної землі для підприємств і приватних осіб, а також для отримання ліцензій. Згідно з цим же документом, бурштин може потім бути проданий ліцензованих дилерів.
А поки, як нарікає автор, національні і регіональні влади в останні тижні посилили присутність правоохоронних органів на місцях, що призвело до затримань покупців і нелегальних видобувачів. Поліція продемонструвала відео, де силовики перехопили сотні кілограмів бурштину. Новий регіональний начальник поліції Сергій Княжев сказав, що його сили захопили більше бурштину протягом двох тижнів у квітні, ніж у попередньому півріччі.
"Це ракова пухлина", - говорить адвокат Ведров. "Правоохоронці мають справу з метастазами, але не головною пухлиною", - резюмував він.
Активісти руху "Автомайдан" опублікували в Мережі фотографії і відео з безпілотника нелегального видобутку бурштину в селі Кухитська Воля на кордоні Рівненської та Волинської областей. На околицях села видобуток бурштину ведеться у величезних масштабах.
Володимир Соколовський у статті для ZN.UA "Прийде кінець бурштиновим війнам?" зазначає, що Україна займає друге місце в світі за запасами бурштину. При цьому офіційно країна щорічно видобуває близько чотирьох тонн, що становить майже 5% від реальної видобутку бурштину в Україні.