UA / RU
Підтримати ZN.ua

Після отримання Томосу Московський патріархат стане удвічі меншим - Філарет

Саме тому, наголосив Філарет, Москва всіма силами намагається протистояти набуттю Україною Томосу про автокефалію - це виб'є з рук Кремля до цієї пори ефективний інструмент.

Як тільки українська церква отримає автокефалію, канонічна територія Московського патріархату скоротиться удвічі і він вже не зможе претендувати на перше місце серед православних церков, розповів Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет в інтерв'ю "Голосу Америки".

"Московський патріархат з Московською церквою є найбільшою церквою у православ'ї. Коли українська церква стане автокефальною і Московський патріархат скоротиться наполовину - у нього не буде підстав боротися за перше місце серед православних церков", - вважає патріарх.

Саме тому, наголосив Філарет, Москва всіма силами намагається протистояти набуттю Україною Томосу про автокефалію - це виб'є з рук Кремля до цієї пори ефективний інструмент. Не дивно, що РПЦ кричить про розкол - ставки занадто високі.

"Релігійна боротьба - це привід для Путіна втручатися у внутрішні українські справи, тобто захищати православну церкву. Ми не хочемо, щоб цей процес об'єднання був пов'язаний з насильством... Не хочуть вони переходити на українську церкву, нехай залишаються в російській церкві!.. У Московському патріархаті заявляли, що якщо Вселенський патріарх надасть Томос Української церкви - це призведе до такого ж поділу, яке відбулося в XI столітті між східною і західною церквами", - підкреслив Філарет.

Патріарх зазначив, що розрив РПЦ з Константинополем зіграє не на користь першої - після отримання Томосу її буде ким замінити.

"Навіть якщо вони розірвуть євхаристійне єднання - це ненадовго, тому що опиняться в ізоляції. Московський патріарх вже не буде найбільшою православною церквою, тому що є така ж українська церква", - додав Філарет.

Патріарх також зазначив, що Московський патріархат бреше про те, що давав Томос УПЦ.

"Ніякого Томосу Московський патріархат Української церкви не давав. А давав грамоту мені, як предстоятелю УПЦ. В цій грамоті говориться, що УПЦ надається право самостійності і незалежності в управлінні, але в складі Московського патріархату... Але те, що там говориться, що ми незалежні від Москви - неправда", - підкреслив патріарх.

2 серпня Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату, патріарх Київський і всієї України-Руси Філарет запевнив, що після видання Томосу про автокефалію захоплення храмів не буде, а власниками церковної нерухомості та іншого майна, як і раніше, залишаться релігійні громади.

Як повідомлялося, екзархи Вселенського патріархату єпископ Іларіон і архієпископ Данило під час зустрічі з президентом України Петром Порошенком дали зрозуміти, що питання про надання автокефалії українській церкві вже вирішене.

Нагадаємо, що 19 квітня Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію православної церкви в Україні. Відмовилися підтримати звернення тільки колишні "регіонали" з фракції "Оппоблока" і групи "Відродження".

31 серпня патріарх Константинопольський Варфоломій під час зустрічі з главою Російської православної церкви Кирилом поставив до відома останнього, що Константинополь має намір надати автокефалію української помісної церкви.

А вересневий Архієрейський Собор Константинопольської церкви підтвердив її право надавати автокефалію помісним церквам без узгодження з іншими церквами.

Очікується, що засідання Синоду Вселенського патріархату, на якому можуть видати Томос про надання українській православній церкві автокефалії, відбудеться 9-11 жовтня, хоча раніше він був запланований на вересень.

Детальніше про перспективи надання автокефалії української помісної православної церкви читайте в матеріалах Катерини Щоткіної "Святіший трикутник" і "Не Собором, так Томосом" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".