В Україні 1 липня завершилася дія карантину та режиму надзвичайної ситуації через епідемію COVID-19. Короновірусна інфекція переходить до групи сезонних захворювань, як грип. У пресслужбі Міністерства охорони здоров'я розповіли, чи потрібно робити щеплення проти COVID-19 та чи працюватимуть пункти вакцинації.
Головний державний санітарний лікар Ігор Кузін пояснив, що навесні ВООЗ скасувала надзвичайну ситуацію в сфері охорони здоров'я, тобто COVID-19 було перенесено до постійної проблеми охорони здоров'я.
«Однак COVID-19 нікуди не зникає, а SARS-CoV-2 циркулюватиме надалі. Тому вакцинація залишається рекомендованою, пункти щеплення працюватимуть», – сказав він.
У МОЗ повідомили, що щеплення проти COVID-19 залишаються рекомендованими і безоплатними. Наразі на рівні країни є понад 7 млн доз вакцини.
Відповідно до рекомендацій ВООЗ, щеплення потрібно зробити людям з груп ризику:
- Вагітним жінкам;
- Особам старше 60 років;
- Імуноскомпрометованим особам;
- Працівникам об’єктів критичної інфраструктури.
Чи можна вакцинуватися після завершення карантину
Українці, які хочуть зробити щеплення проти COVID-19, після скасування карантину можуть звернутися до сімейного лікаря або до пунктів вакцинації.
«Пункти щеплень продовжуватимуть працювати, на їх базі додатково планується проведення рутинних щеплень», – пояснили у МОЗ.
Вакцинація проти COVID-19 може бути проведена згідно з рішенням лікаря за бажанням пацієнта.
У МОЗ підкреслили, що вакцинація проти COVID-19 є рекомендованою, але не обовʼязковою.
«Базовий курс щеплення складається з двох вакцин (або з однієї, якщо використовується однодозна вакцина «Джонсон»). Після того роблять перший бустер і другий бустер. На сьогодні це рекомендована схема – базова для 95 % українців. Рішення щодо 3 ревакцинації проти COVID-19 буде розглянуто на найближчому засіданні НТГЕІ», – зазначили у відомстві.
Чи діють протиепідемічні заходи після скасування карантину
Базові протиепідемічні та профілактичні заходи (маски, антисептики, обмежувальні заходи та дистанції у місцях громадського користування) залишаються рекомендованими.
Вони застосовуватимуться у разі точкових спалахів COVID-19 на рівні окремих колективів, міст чи областей.
Чи треба мати сертифікат вакцинації
В Україні через відсутність карантинних обмежень використання та наявність сертифіката вакцинації є не обовʼязковою.
Попри скасування пандемії кожна держава приймає самостійні рішення щодо запровадження карантинних обмежень стосовно різних інфекційних хвороб, тому в разі закордонних поїздок варто перевірити вимоги країни стосовно COVID-сертифікатів.
Раніше ми писали, чи змінилися темпи вакцинації дітей в Україні.