Кабінет Міністрів України затвердив Державний стандарт профільної середньої освіти. Його застосовуватимуть в 10-12 класах академічних ліцеїв, закладах професійної, професійно-технічної та фахової передвищої і спеціалізованої освіти.
Новий стандарт передбачає можливість створювати індивідуальну програму навчання – учні старших класів зможуть обирати, навчатись їм за академічним або професійним спрямуванням. Зокрема вони зможуть обрати профіль, який передбачатиме навчальні предмети / інтегровані курси для поглибленого чи професійно орієнтованого вивчення, а також предмети / інтегровані курси поза профілем.
Навчання за новим стандартом розпочнуть із 1 вересня 2027 року. До цього в Міносвіти планують затвердити типову освітню програму та моделі навчальних програм різних інтегрованих курсів і навчальних предметів, систему зміни мережі закладів освіти, зокрема створення ліцеїв. Однак пілотне тестування розпочнуть уже наступного року.
Що зміниться на практиці
Вибір профілю навчання передбачає різні напрямки, як от математичний, STEM, IT, мовно-літературний тощо.
Згідно з новим стандартом 10 клас буде адаптаційним, і кількість годин на обов’язкові навчальні предмети й інтегровані курси буде в ньому найбільшою, а предметів на вибір найменше.
В 11 і 12 класі відчутно зростатиме кількість годин для навчальних предметів та інтегрованих курсів за обраним профілем. В разі потреби, заклад освіти може підсилити цими годинами предмети або курси, обовʼязкові для всіх профілів.
Окремі варіанти базового навчального плану пропонуватимуть для класів із навчанням мовою корінного народу або національної меншини.
Чи має шанс освіта в Україні стати освітою майбутнього? Чи можемо ми зробити прорив у сфері освіти, коли, здається, так відстали від країн обох Цивілізацій і коли в кожному смартфоні вдосталь інформації? Відповідь є, і вона — в суперсилах українців (із) майбутнього. Про майбутнє, яке має закладатися сьогодні читайте в матеріалі «Освіта майбутнього як прорив для України і виклик Старому світу».