Розмір прямої шкоди, завданої інфраструктурі та активам України через підрив росіянами Каховської ГЕС становить 2,79 млрд доларів, а збитків - понад 11 млрд доларів, йдеться у звіті "Оцінка потреб після катастрофи на греблі Каховської ГЕС", підготованому спільно урядом України та ООН.
"Причому тривалий вплив на довкілля є найбільшою проблемою. Розмір прямої шкоди, завданої інфраструктурі та активам, був найбільшим в енергетичному та житловому секторах. Енергетичний сектор зазнав шкоди на суму 1,26 млрд доларів США, а сума шкоди у житловому секторі склала понад 1,1 млрд", - сказано у звіті.
Збитки ж були найбільшими в екологічному та енергетичному секторах, що є критичним для довгострокової стабільності та відновлення.
Згідно зі звітом, за принципом «Відбудувати краще, ніж було», загальні потреби у відновленні та відбудові оцінюються у 5,04 млрд доларів, з яких 1,82 млрд знадобляться в найближчій короткостроковій перспективі.
У звіті надано пропозиції щодо вирішення короткострокових потреб у 2023-24 роках, а також щодо задоволення потреб у відновленні та реконструкції в середньостроковій та довгостроковій перспективі, що охоплює наступні десять років до 2033 року.
Нагадаємо, знищення Каховської дамби 6 червня 2023 року є одним із руйнівних наслідків російського вторгнення в Україну. Руйнування греблі та гідроелектростанції призвело до масштабного підтоплення 80 населених пунктів у чотирьох областях: Херсонській, Миколаївській, Дніпропетровській та Запорізькій. Приблизно 100 тисяч жителів безпосередньо постраждали від повені.
Руйнування дамби також порушило виробництво енергії, доступ до питної води, зрошення та річковий транспорт. Це призвело до пошкодження житла, інфраструктури, навколишнього середовища та культурної спадщини.
Раніше Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко заявив, що Каховська гідроелектростанція (ГЕС) не підлягає відновленню.
Детальніше про «за» і «проти» відновлення зруйнованої росіянами гідроелектростанції читайте на ZN.UA у матеріалі Івана Гайдуцького «Чи потрібна відбудова Каховської ГЕС?»