UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підрив ДніпроГЕСу з тисячами жертв та загроза на Каховській дамбі: Зеленський закликав Захід стримати РФ

Тривога щодо Каховської дамби є відлунням катастрофи Другої світової війни на ДніпроГЕСі, який підірвали сапери з Червоної армії в серпні 1941 року, щоб ускладнити німцям переправу через Дніпро. Кількість жертв внаслідок цього акту оцінюють подекуди десятками, а подекуди сотнями тисяч людей.  

Володимир Зеленський закликав Захід застерегти Росію від підриву Каховської дамби, що може спричинити затоплення значної території півдня України. У телевізійному зверненні він заявив, що російські війська заклали вибухівку всередині величезної дамби Нової Каховки, яка стримує величезне водосховище, і планують її підірвати. Росія звинуватила Київ у ракетному ракетному ударі по дамбі та планах її знищення, що українські чиновники назвали ознакою того, що Москва може її підірвати, і звинуватити у цьому Київ, передає Reuters

"Зараз всі в світі повинні діяти потужно і швидко, щоб запобігти новому російському теракту. Руйнування дамби означало б масштабну катастрофу", – сказав він.

Читайте також: Колаборанти почали тікати з Нової Каховки та Старобільського, а окупаційна «влада» вивозить звідти родини – Генштаб ЗСУ

Величезний Дніпро розтинає Україну навпіл і має місцями кілька кілометрів. Прорив дамби може затопити населені пункти під нею в напрямку Херсона.Це також зруйнує систему каналів, які зрошують більшу частину південної України.

Тривога щодо Каховської дамби є відлунням катастрофи Другої світової війни на іншій величезній дамбі вище за течією, ДніпроГЕСі. Її підірвали радянські сапери з Червоної армії в серпні 1941 року, коли їхні війська відступали, щоб ускладнити німцям переправу через Дніпро.

 Це спричинило стихійне лихо, вода знесла низку сіл та вбила тисячі людей.

Історія підриву ДніпроГЕСу під час Другої світової

Про майбутній вибух чекістське командування підривників, що виконували спецзавдання, не повідомило ані місцеве населення, ані військове керівництво, тож виконавців вибуху радянська контррозвідка заарештувала, як ворожих диверсантів, проте після втручання керівництва випустила.

Жертви серед червоноармійців та цивільного населення часто оцінюються цифрами від 20 тисяч до 80 -120 тисяч осіб], що однак не підтверджується розслідуваннями.

Читайте також: На Запоріжжі розробляють плани на випадок прориву Дніпровського каскаду ГЕС

Деякі дослідники ставлять під сумнів число людських втрат, як не підтверджене документально, та вважають, що підрив греблі був хоч і вимушеним, але обґрунтованим кроком, оскільки боєздатність затоплених військ була низькою і вони потенційно не були здатними зупинити німецький наступ.