В Україні через віськову агресію РФ та масовані ракетні обстріли багато людей зазнали поранень. У Міністерстві охорони здоров'я нагадали українцям про головні правила надання домедичної допомоги під час війни для цивільних осіб. Про це пише пресслужба відомста.
Фахівці з МОЗ оприлюднили рекомендації та головні правила надання першої домедичної допомоги:
- Власна безпека – пріоритет. Для цього огляньте місце події та переконайтесь, що вам нічого не загрожує.
- Якщо маєте можливість – слід перемісти постраждалого у більш безпечне місце.
- Оцініть стан постраждалого – необхідно перевірити, чи у свідомості людина, чи дихає вона. Можна звернутись до постраждалого із запитанням, щоб визначити чи вона у свідомості. Не можна натискати на частини тіла пораненого для того, щоб визначити його стан. Нормальне дихання – це не менше 2-3 видихів за період часу, коли ви можете вголос порахувати від 501 до 510 (10 сек). Якщо постраждалий у свідомості, то нагальної необхідності перевіряти пульс та дихання одразу немає.
- Викликати бригаду екстреної меддопомоги за номером «103». Якщо необхідно, то зверніться до інших екстрених служб (поліція, ДСНС).
- Зупиніть критичні кровотечі. Для цього cлід скористатися кровоспинним джгутом/турнікетом чи тугою пов’язкою. Накладайте кровоспинний джгут/турнікет на кінцівку максимально високо. Правильно накладений кровоспинний джуг/турнікет передбачає, що кровотеча зупинена. Також слід зафіксувати час його накладення. За відсутності засобів для зупинки кровотечі, тисніть на рану. Важливо: НЕ переставайте тиснути на рану до приїзду медиків чи накладення кровоспинного джгута/турнікета.
- Забезпечте прохідність дихальних шляхів. Якщо у постраждалого в роті є видимі сторонні предмети, рвотні маси, приберіть їх для відновлення прохідності дихальних шляхів.
- Якщо навіть після зупинки кровотечі та забезпечення прохідності дихальних шляхів у пораненого не з’явились ознаки життя, варто розпочинати серцево-легеневу реанімацію (СЛР). Для СЛР покладіть постраждалого на спину. Натискайте посеред грудної клітини двома руками: основу однієї долоні накрийте другою долонею. Глибина натискання має становити 5-6 см. Частота натискань має складати 100-120 на хвилину.
- Якщо людина без свідомості, тримайте її у стабільному боковому положенні до приїзду медиків. Не залишайте постраждалого самого. Навіть якщо ви зупинили кровотечу, поранений у свідомості може захотіти зняти джгут чи турнікет, адже йому боляче.
Більш детально ознайомитися з алгоритмами надання домедичної допомоги можна у відеокурсі.