UA / RU
Підтримати ZN.ua

Під час місцевих виборів не було об'єктивної інформації про фінансування виборчих кампаній – радник IFES

В багатьох випадках фінансові звіти не були завантажені і опрелюднені.  

Під час місцевих виборів не було об'єктивної інформації про фінансування виборчих кампаній політичних партій і кандидатів. Фінансові звіти не були оприлюднені в багатьох випадках, заявив Харальд Єпсен, старший міжнародний радник міжнародного фонду виборчих систем (IFES) в Україні.

Як повідомляє кореспондент ZN.UA, про це сказав під час виступу на онлайн-форумі коаліції "Реанімаційний пакет реформ" "Діалоги про реформи: на шляху до Вільнюса" у середу.

"На жаль, ми не бачили об'єктивної інформації про фінансування виборчих кампаній, тому, можемо дійти висновку, що цей напрямок роботи не вдався. Виборці не мали інформації по всій країні про те, хто фінансував виборчі кампанії політичних партій і кандидатів. Це також повязано з тим, що було змінено закон про політичні партії, який дав можливість не оприлюднювати свої квартальні звіти в 2 і 3 кварталі 2020 року і це спричинило те, що виборці не мали доступ до інформації, щодо того, які гроші використовувалися для фінансування виборчої кампанії", – відзначив Єпсен.

За його словами, в багатьох випадках фінансові звіти не були завантажені і опрелюднені. Це одна із задач, вирішити яку міжнародного фонду IFES міг би допомогти виконати в Україні в майбутньому виборчому кодексі і виправити цей недолік.

Крім того, на думку міжнародного радника, важлива подальша професіоналізація виборчих комісій.

"Ми вважаємо, що тут має бути професійний елемент. Вибори, які минули показали, що на певному рівні комісії були заполітезовані і це, серед іншого, спричинило затримку в їх роботі. Тому, треба сісти, оговорити і подумати про те, як можна професіоналізувати виборчі комісії", – сказав він.

Єпсен зауважив, що настав час, щоб представники ЦВК працювали і на місцях, в регіонах в тому числі. Для того, щоб вони могли втручатися вчасно і допомагати місцевим комісіям, консультувати їх, тому що це – світова практика.

"Я розумію, що це фінансове питання і перешкода, але якщо це можна було б реалізувати, це б підвищило якість роботи", – додав він.

Місцеві вибори 2020 року пройшли в умовах епідемії коронавірусу, нової виборчої системи, децентралізації і президентського опитування. Вибори відбулися, проте швидкий аналіз практики застосування основних нововведень виборчого законодавства має стати базою для вдосконалення Виборчого кодексу і суміжних законів. Аналізує цьогорічні місцеві вибори експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов у статті «Місцеві вибори-2020: робота над помилками» у ZN.UA.