UA / RU
Підтримати ZN.ua

Перехід з одного виду пенсії на інший: чи варто це робити людині з інвалідністю другої групи

Роз'яснення дали у ПФУ.

Попри війну, українці продовжують отримувати пенсії та інші соціальні виплати. Деякі громадяни мають право на декілька видів пенсій. У такому разі потрібно вибрати вигідніший варіант. У Пенсійному фонді України (ПФУ) розповіли, чи варто переходити на пенсію за віком людині з другою групою інвалідності, якщо вона продовжує працювати.

Читайте також: Індексація пенсій 2025: чи варто її очікувати наступного року

У ПФУ пояснили, що відповідно до статті 10 закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» людина, яка має право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), обирає один з цих видів пенсії.

«Питання вибору виду пенсії людина вирішує самостійно, як правило, орієнтуючись на те, розмір якої пенсії вищий», – йдеться у повідомленні.

У Фонді додали, що на обчислення розмірів різних видів пенсії впливають певні особливості. Так, пенсія по інвалідності II групи призначається в розмірі 90% пенсії за віком.

«При цьому для обчислення такої пенсії за віком до страхового стажу зараховується додатковий стаж – період з дня встановлення інвалідності до досягнення віку 60 років.  У випадках, коли інвалідність встановлено в молодому віці, тривалість додаткового стажу досить велика, тому перехід на пенсію за віком не завжди є доцільним», – зазначили у ПФУ.

Також у Фонді пояснили, що з питанням переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком варто звертатися тим, хто після призначення пенсії по інвалідності продовжував працювати, оскільки якщо пенсіонер продовжував працювати та набув не менш як 24 місяці страхового стажу і вперше переходить з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, застосовуються правила обчислення розміру пенсії як для нового призначення пенсії (враховується середня заплата за три календарні роки, що передують року звернення за переходом на пенсію за віком).

Нині певного рівня пенсійного благополуччя можна досягти з допомогою добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Першопрохідці вже є. Станом на 1 вересня 2024 року укладено 3317 договорів (із них за себе 2879), сплачено добровільних внесків на суму 29,3 млрд грн, здійснено 13208 платежів (за себе – 11082). Детальніше про це – у статті журналістки Тетяни Кириленко «Пенсію в Україні можна отримати чужим коштом. Хто і як за це заплатить» на ZN.UA.