UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пенсійні бали: як може змінитися формула нарахування пенсії

Розяснення дав експерт.

В Україні про перехід на бальну систему пенсій говорять не один рік. Так, її запровадження має розпочатися з 1 липня 2025 року. Експерт з пенсійних питань Сергій Коробкін розповів виданню «На пенсії», як будуть розраховуватися виплати при бальній системі та що може змінитися для пенсіонерів.

Читайте також: Накопичувальна пенсія: коли її запровадять в Україні

Що таке бальна система

Коробкін пояснив, що нова система передбачатиме пенсію, яка складатиметься з двох частин:

«В новій формулі такі поняття, як коефіцієнт стажу і зарплати, зникають взагалі. Головне – порахувати, скільки у людини балів, а потім помножити це на вартість бала», – сказав експерт.

Як визначаэться кількість балів

Коробкін зазначив, що якщо людина отримала в цьому місяці таку саму зарплату, як і середня по країні, то нарахують 10 балів.

«І так кожного місяця протягом життя людина буде накопичувати бали. Якщо зарплата менша за середню, то і балів менше, якщо зарплата більша за середню, то і балів більше. Простіше кажучи, нинішній коефіцієнт зарплати за кожен місяць просто треба помножити на 10. В цьому сенсі система підрахунку балів не особливо відрізняється від чинних правил визначення індивідуального коефіцієнта зарплати», – пояснив він.

Читайте також: Страховий стаж: скільки треба мати, щоб вийти на пенсію у 63 роки

За словами Коробкіна, якщо людина пропрацює 35 років на середню зарплату, то вона умовно за життя накопичить 4200 балів. Це 420 місяців по 10 балів. Ну а потім треба кількість балів помножити на вартість одного бала.

«Для тих, хто вже на пенсії і добре знає, як обчислюється пенсія за віком, наводимо, як визначити кількість своїх пенсійних балів: для цього потрібно між собою перемножити існуючі коефіцієнти стажу і зарплати і помножити отриманий результат на 12 тисяч», – йдеться у повідомленні.

Вартість бала: якою вона буде

Експерт пояснив, що вартість бала має дорівнювати 30% від середньої зарплати за минулий рік, поділені на 4200.

«Тобто йде прив’язка до ідеального усередненого показника. Тут також буде враховуватися зарплата, з якої вже вирахували податки», – сказав він.

За його словами, за такою формулою у 2024 році вартість бала могла б для всіх дорівнювати приблизно 80 копійок.

«Якщо їх помножити на 4200 балів, то можна отримати страхову частину в розмірі 3360 гривень. Якщо до цієї суми додати описану вище базову частину в розмірі 1848 гривень, то разом отримаємо 5208 гривень, про які йшлося вище – це пенсія за новими правилами при стажі 35 років і середній зарплаті протягом життя. Сьогодні ж така людина може отримувати значно менше, якщо пішла на пенсію давно», – резюмував експерт.

Нагадаємо, як звернутися за пенсією матері особи з інвалідністю з дитинства.