Російські паспорти, видані в окупованому Криму, варто сприймати лише як засіб для проживання на півострові під час окупації, заявив в інтерв'ю ZN.UA керівник прокуратури АРК Ігор Поночовний. За його словами, такі документи "рівнозначні паспорту із сувенірного магазину".
При цьому прокурор зазначив, що звертатися в консульство РФ для виходу з російського громадянства кримчанам не потрібно. Адже таке звернення, за словами Поночовного, є визнанням того, що людина була громадянином РФ.
"Громадяни України в окупації стали заручниками ситуації, їм примусово нав'язують цей паспорт, держава-окупант створила всі умови, щоб без нього кримчани на своїй території не могли обходитися. Тому фейковий паспорт РФ, виданий окупаційною адміністрацією, треба сприймати лише як засіб для забезпечення необхідних умов проживання в Криму на період окупації", - зазначив Поночовний.
Після окупації Криму багатьом українським чиновникам довелося оформляти своє майно на півострові за російським законодавством, щоб зберегти його у своїй власності. На думку Поночовного, необхідно зобов'язати таких чиновників вказувати в деклараціях наявність не лише російських документів, але і її маріонеткових республік.
"Це було б правильно і логічно, і не тільки щодо документів, виданих РФ. Держава має володіти інформацією про осіб, уповноважених на виконання функцій держави, що мають зв'язок з країною-окупантом. І, звичайно, це спростило б роботу органам безпеки", - зазначив прокурор.
Він додав, що це має бути аспектом державної політики, спрямованим на забезпечення національної безпеки. При цьому такий аспект не повинен порушувати права людини.
"Правоохоронна система повинна володіти інформацією про те, у кого з громадян України є "паспорт", виданий РФ в Криму, у кого з громадян є майно в Криму, оскільки такі особи потенційно вразливі перед спецслужбами РФ, їх простіше завербувати", - додав Поночовний.
Про те, які повідомлення розглядатиме Міжнародний кримінальний суд після відкриття провадження по “Ситуації в Україні” і чому “кримські справи” не розслідуються національними судами читайте в інтерв’ю керівника прокуратури АР Крим та м. Севастополя Ігоря Поночовного, з яким для ZN.UA поспілкувалася Валентина Самар.