UA / RU
Підтримати ZN.ua

Параскєва П'ятниця: історія та традиції свята

В цей день заведено освячувати у храмах овочі та фрукти.

28 жовтня християни східного обряду святкують Параскєву П'ятницю. Це свято присвячене Великомучениці Параскеві. У цьому році дата святкування змінилася, оскільки Православна церква України (ПЦУ) перейшла з 1 вересня на новоюліанський календар.

Історія свята

Свята Параскєва народилася в ІІІ столітті в сім'ї ревних християн. Її ім'я має символічне значення – «п'ятниця» (день, коли був розіп'ятий Христос). Так батьки хотіли підкреслити зв'язку дівчинки зі Спасителем.

Читайте також: Новоюліанський календар: усі нові дати зимових свят

Параскєва вирішила не виходити заміж за язичника. Вона повністю присвятила себе християнській вірі. Але незабаром імператор Діоклетіан почав переслідувати християн, направивши для розправ над ними свого намісника Аетія.

Той був вражений красою Параскєви і почав просити її зректися віри у Христа, обіцяючи їй усілякі милості. Але дівчина не відступила від свого рішення навіть під впливом мук, на які її прирекли язичники. Після цього Аетій наказав обезголовити Параскєву.

Традиції святкування

В народі Параскєву вважали покровителькою полів і худоби. На її честь служили молебні, а в церкву для освітлення приносили овочі і фрукти.

На свято прикрашали ікони Параскєви травами та квітами, які вважалися цілющими. Якщо хтось хворів, їх прикладали до хворого місця. У настоях з трав купали дітей.

Параскєва також вважалася покровителькою торгівлі. Цього дня на її честь влаштовували торги і ярмарки, на яких на найпочеснішому місці ставили ікону святої.

До цього дня в багатьох місцях присвячували початок м'яття і тіпання льону. Первину (перший пучок льону) жінки освячували у храмі і прикріплювали до ікони святої Параскєви. Також зі святою пов'язують оберіг-мотузочку від злих сил, яку робили з вовни і пов'язували на правий зап'ясток.