10 листопада християни східного обряду відзначають свято, присвячене Великомучениці Параскеві, яку також називають Параскєвою П'ятницею. Це не єдине свято, встановлене на честь святої. Інше свято відзначають у жовтні, його називають Параскєва Грязнуха.
Історія свята
Параскева народилася в ІІІ столітті в сім'ї ревних християн. Її ім'я означає «п'ятниця» - день, коли був розіп'ятий Христос. Таким чином батьки хотіли наголосити на зв'язку дівчинки зі Спасителем.
Параскева вирішила не виходити заміж за язичника, повністю присвятивши себе християнській вірі. Але незабаром імператор Діоклетіан почав переслідувати християн, направивши для розправ над ними свого намісника Аетія.
Той був зачарований красою Параскеви і почав просити її відступитись від віри, обіцяючи їй усілякі милості. Але дівчина не відступила від свого рішення навіть під впливом мук, на які її прирекли язичники. Після цього Аетій наказав обезголовити Параскеву.
Що не можна робити на Параскеву П'ятницю
У свято забороняється будь-яка жіноча робота, але дозволялося тріпати льон. Заборонено шити, в'язати та вишивати. За повір'ями, Параскева вколота голками та спицями жінок, які порушили цю заборону.
Не можна прати і мити будь-що. Заборонялося навіть купати дітей. Але хворих дітей, навпаки, потрібно обмити колодязною водою.
Заборонялися будь-які роботи на землі, особливо сувору заборону накладали використання інвентарю з металу.