UA / RU
Підтримати ZN.ua

П'ять суддів Конституційного суду мають бути призначені найближчим часом - експерти

За 2017 рік Конституційний суд не ухвалив жодного рішення і не надав жодного висновку.

Практична реалізація положень конституційної реформи червня 2016 року в частині Конституційного суду України розпочалася лише тепер - восени 2017 року. Для реалізації конституційних новел законодавець був змушений встановити нову процедуру відбору суддів Конституційного суду, за якою найближчим часом має бути призначено п'ятьох суддів Конституційного суду.

Про це у своїй статті для DT.UA пишуть Юлія Кириченко та Богдан Бондаренко, експерти Центру політико-правових реформ. Автори зазначають, що в Україні триває криза конституційного судочинства, яка, зокрема, пов'язана з п'ятьма вакантними посадами суддів Конституційного суду.

"На підтвердження цього невтішного висновку вкажемо на один з ключових показників: за 2017 рік Конституційний суд не ухвалив жодного рішення і не надав жодного висновку! - наголошують експерти. - Вакантні посади суддів Конституційного суду мають бути заповнені невідкладно трьома суб'єктами формування суду. Так, за квотою Верховної Ради, як і за квотою президента, має бути призначено по двоє суддів, за квотою З'їзду суддів - одного суддю КСУ".

"Зважаючи на те, яку роль відіграє Конституційний суд у системі державної влади, ключовим є забезпечення незалежності Конституційного суду, його спроможності опиратися політичним впливам. Відбір суддів на конкурсних засадах, закріплений Конституцією України, встановив такі конституційні гарантії. Але процедура, закріплена Законом України "Про Конституційний Суд України", та перший досвід практики відбору майбутніх суддів Конституційного суду зводять їх нанівець", - говориться у статті.

На думку авторів, держава усувається від оцінювання відповідності майбутніх суддів Конституційного суду двом новим конституційним вимогам: високі моральні якості та визнаний рівень компетентності правника. А отже - це справа суспільства.

"Маємо надію, що президент і Верховна Рада виконають свої кадрові повноваження якнайшвидше і відповідно до Конституції, а не візьмуть за взірець свою неконституційну бездіяльність щодо призначення членів Центральної виборчої комісії", - закликають експерти.

Детальніше про про бездіяльність КСУ читайте у статті Юлії Кириченко та Богдана Бондаренка "Відбір до Конституційного суду розпочався: чекати чи діяти?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".