UA / RU
Підтримати ZN.ua

Оцінки втрат України через Голодомор 1932-33 років у сім мільйонів людей суттєво перебільшені – Лібанова

У 1932—1934 роках від голоду померло 13% загальної чисельності населення України.

Демографічні втрати України внаслідок Голодомору 1932—1933 років у сім та більше мільйонів людей є суттєвим перебільшенням. Про це заявила директор Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова на пресконференції, присвяченій Дню пам'яті жертв голодоморів.

За її словами, науково обґрунтована оцінка людських втрат в Україні внаслідок Голодомору 1932—1933 років, яка базується на детальних статистичних даних та сучасних методах демостатистичного аналізу, становить 4,5 млн осіб. «Втрати внаслідок надсмертності, тобто перевищення смертності її природного рівня в Україні внаслідок голоду в 1932—1934 роках становить 3,9 млн. осіб. Щодо втрат ненародженими, то у 1932—1934 роках Україна через Голодомор недорахувалася 600 тис. немовлят», — повідомила Лібанова, коментуючи дані дослідження Інституту демографії та соціальних досліджень.

Як зазначається у пресрелізі Інституту демографії та соціальних досліджень, у 1932—1934 роках від голоду померло 13% від загальної чисельності населення України. За словами Лібанової, загальна чисельність населення України орієнтовно становила 32 млн осіб.

«Оцінка трагедії не повинна залежати від кількості жертв. Небезпека фальсифікації кількості жертв Голодомору 1932—1933 років полягає в тому, що Україні перестануть довіряти у світі. Ми повинні підтримати імідж України, у тому числі й щодо коректного оперування історичними фактами», - зазначила Лібанова, коментуючи дані про демографічні втрати України в результаті Голодомору 1932-1933 років, що з'явилися останнім часом, в 10,5 млн осіб.

Своєю чергою, старший науковий співробітник Інституту історії України Станіслав Кульчицький висловив думку, що ті, хто обґрунтовує кількість жертв у 10,5 млн осіб, вважають, що таким чином ще більше країн визнають Голодомор геноцидом. «Це неправильно. На визнання Голодомору геноцидом впливає політичний чинник, а не кількість жертв», - зазначив Кульчицький, наводячи як приклад історію із визнанням у світі геноциду вірмен в Османській імперії у 1915-1916 роках.

Читайте також: Український народ подолав жах Голодомору, продемонструвавши свій дух і стійкість, і зрештою створив вільне та демократичне суспільство — Байден

День пам'яті жертв голодоморів в Україні вшановують у четверту суботу листопада. О 16:00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання, після чого по всій Україні відбувається акція «Запали свічку», в рамках якої всі охочі несуть свічки до пам'ятників жертвам. В акції також можна взяти участь, запаливши свічку у вікні.