UA / RU
Підтримати ZN.ua

Отримання паспорта України за кордоном: що змінилося

Відповідна постанова набрала чинності у кінці квітня.

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців змушені були виїхати за кордон. Бувають випадки, коли їм потрібно оформити український паспорт знаходячись в іншій країні.

25 квітня 2024 р. набула чинності постанова Кабміну №443 від 23 квітня 2024 р., якою затверджено зміни до порядку отримання паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон для деяких категорій українців.

Читайте також: Паспорт за кордоном: чи може його отримати 17-річний юнак

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, що змінилося для громадян, які хочуть отримати паспорт за кордоном.

Так, до 25 квітня громадяни України мали два способи оформити паспорт, в тому числі, «закордонний» за межами України:

Відповідно до згаданої Постанови отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянином України чоловічої статі віком від 18 до 60 р. здійснюється лише у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС.

Пересилання таких паспортів до відокремленого підрозділу або закордонної дипломатичної установи України для організації їх видачі не здійснюється.

При цьому ці правила не застосовуються до громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 р., на яких поширюються положення пунктів 2.1—2.3, 2.7 Правил перетинання державного кордону громадянами України, зокрема до осіб з інвалідністю, супроводжуючих осіб з інвалідністю, батьків, опікунів, піклувальників дітей з інвалідністю віком до 18 р., тощо.

Юристи нагадали, в свою чергою, МЗС відреагувало на ситуацію і надало наступні коментарі:

Запроваджені обмеження не застосовуються у разі, коли фактичним отримувачем послуги є не сам заявник, а його неповнолітня дитина чи підопічна особа (оформлення паспорта для виїзду за кордон дитині/підопічній особі, реєстрація набуття дитиною громадянства України за народженням, реєстрація народження дитини тощо).

Тимчасові обмеження жодним чином не стосуються надання консульської допомоги у разі надзвичайних ситуацій з громадянами України за кордоном (ДТП, затримання, стихійні лиха тощо). Таким чином, на виконання «мобілізаційного» Закону має бути вирішено питання щодо військового обліку громадян мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном, та надано відповідь на питання чи можна буде оновити військово-облікові дані у дипломатичних установах та за якою процедурою.

За інформацією ДП «Документ», 6 травня видачу документів за кордоном поновили. Там нагадали, що видача буде відбуватися в першу чергу соціально вразливим категоріям громадян.

 Бувають випадки, коли паспорт необхідно замінити та отримати новий документ. Нагадаємо, які документи для цього потрібні.