UA / RU
Підтримати ZN.ua

Оприлюднені попередні результати обстеження повернутих Росією кораблів

Що не змогли вкрасти, росіяни потрощили.

Колишній головний військовий прокурор Анатолій Матіос оприлюднив попередні результати обстеження повернутих Росією кораблів Військово-морських сил України. Зокрема, перелік знищеного, пошкодженого та вкраденого майна.

Так, на рейдовому буксирі "Яни Капу" окупанти: відкрили та побили усі прибори ходової рубки; вкрали розетки, плафони, кабелі, зокрема кабель берегового живлення, і частину паливної арматури; частково розібрали систему УСВЗ і повністю – паливну систему.

З буксира зникли радіостанції HARRIS, ICOM, MOTOROLA, у нього відсутня частина мачти та зруйновано фальшборти.

На бронекатері "Бердянськ" зникли вся бортова документація, набої і стрілецька зброя.

Під час огляду фахівці недорахувалися також: радіостанцій HARRIS, КВ-1, УКВ-2, MOTOROLA з антенами, станції космічного зв'язку IRIDIUM , радіолокаційної станції "Фуруно"; мотору для човна; магнітних і гірокомпасів; прожекторів; акумуляторних батарей; кріплень для димових шашок; проточного нагрівача; вентиляційної витяжки та іншого.

Окупанти розукомплектували модуль №1, розібрали щити ГРЩ та розбили систему розпізнавання. До того, ходова рубка та машинне віділення мають пробоїни, яки залишилися з часів нападу у листопаді минулого року. А лівий ГД посічений осколками.

На борту МБАК "Нікополь" також повністю відсутні документація, зброя та боєзапас, пошкоджено гідро-пневмоакумуляторні стопора валолінії.

З катера познімали: радіостанції HARRIS, ICOM, MOTOROLA, КВ-1, УКВ-2, станцію космічного зв'язку IRIDIUM , радіолокаційну станцію "Фуруно"; надувний човен з мотором; блоки апаратури розпізнавання; блоки ОССР; вогнегасники; освітлення; камбузну плиту; акумуляторні батареї та інше.

Анатолій Матіос/Facebook

Частину вкрадено оснащення росіяни провели як речові докази у сфабрикованій справі про "прорив кордону" (зброя, засоби зв'язку), що вказали в акті прийому-передачі кораблів.

Водночас сам акт російська сторона не віддала і не дозволила ані сфотографувати, ані переписати, посилаючись на "таємницю слідства". Однак вказала у документі, що українська сторона підтверджує комплектність суден та їхню готовність до буксирування.

Як повідомлялося, 18 листопада Росія повернула Україні захоплені в 2018 році кораблі ВМС, 20 листопада судна прибули до порту Очакова.

У Москві продовжують стверджувати, що повернення кораблів не пов'язано з рішенням Міжнародного трибуналу ООН з морського права, а є нібито "жестом доброї волі". Міністр оборони України Андрій Загороднюк заявив, що сприймає повернення кораблів як виконання рішення трибуналу.

Судна майже рік простояли в порту окупованої Керчі, перед виведенням на них проводилися ремонтні роботи. Напередодні командувач ВМС України адмірал Ігор Воронченко повідомив, що повернуті катери та рейдовий буксир були в поганому стані – росіяни зняли з них навіть унітази, розетки та плафони.

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Внаслідок атаки поранення отримали троє моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.

Атака в районі Керченської протоки стала першою відкритою агресією РФ проти України з 2014 року. Росія відмовилася визнати захоплених моряків військовополоненими, слідчі ФСБ фабрикували проти них справу за "порушення кордону". 25 травня Міжнародний трибунал ООН ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ негайно звільнити моряків і повернути кораблі ВМСУ.

У червні Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців утримували у СІЗО "Лефортове" (Москва) до 7 вересня. Саме тоді відбувся обмін утримуваними особами між Україною та РФ, у результаті якого 24 моряки і повернулися додому.