UA / RU
Підтримати ZN.ua

Опалювальний сезон: що може загрожувати тим, хто має борги за комуналку

Роз'яснення дав експерт.

В Україні рішення про початок опалювального сезону приймають місцеві адміністрації. Побутові споживачі, які мають заборгованості за комунальні послуги, ризикують залишитися без тепла і світла. Адвокат, керуючий партнер Адвокатської фірми «Пакс», співзасновник БФ ProUkraine Станіслав Ліфлянчик розповів «24 каналу», як підготуватись до опалювального сезону та що може загрожувати тим, хто має борги.

Він зазначив, що попри війну та ракетні удари, енергетичні компанії все одно стягують заборгованість з боржників та відключають абонентів від постачання комунальних послуг.

Читайте також: Оплата комунальних: хто може оформити житлову субсидію

«Тож, враховуючи, що сезон опалення взимку буде доволі складний, з боржниками будуть поводитись безкомпромісно і цинічно. Щоб не стати жертвою цього, необхідно виконати декілька порад», – сказав експерт.

Ліфлянчик наголосив, що якщо є борги, необхідно звернутись до постачальника послуги з заявою про його реструктуризацію. В більшості випадків енергетичні компанії йдуть на зустріч та задовольняють таку заяву. Тож якщо боржник пропонує гроші частинами – кредитор майже завжди погоджується.

«Інша справа, якщо постачальник комунальних послуг нарахував вам борг необґрунтовано. Буде не справедливим сплачувати за те, що не споживав. Тож в такому разі раджу зібрати документи, які підтверджують вашу правоту (показання лічильників, акти, підтвердження сплат), скласти заяву про здійснення перерахунку заборгованості, долучити до неї зібрані матеріали та подати все це безпосередньо в енергетичну компанію», – додав він.

За словами адвоката, важливо, щоб на заяві поставили відмітку про прийняття документів. Якщо заяву направлятимете поштою, то її треба зробити цінним листом з описом вкладення.

Також він пояснив, що не варто самостійно підключатися до мереж ЖКП.

«Наприклад, якщо вас викриють, то обов’язково відключать від послуг, потім здійснять нарахування боргу, застосувавши коефіцієнт (повірте, це далеко не ринкова вартість вам вийде, а набагато більше), нарахують штраф, а також можуть відкрити кримінальне провадження по факту крадіжки. Уявіть, якщо це відбудеться, коли на вулиці середня температура буде мінус десять градусів за Цельсієм? Що стане з вашою оселею та всіма її мешканцями?», – підкреслив експерт.

Ліфлянчик порадив звертатися до відповідного постачальника комунальних послуг та подавати заяву на підключення, а поки її будуть розглядати – відключитися, щоб уникнути проблем.

«Якщо ваша оселя наразі відключена від постачання якихось комунальних послуг, то не втрачайте часу. Краще зверніться до юристів. Доволі часто відключення відбувається незаконно, а отже звернення та скарги нерідко допомагають вирішити проблему», – додав він.

Адвокат наголосив, що комунальні компанії часто порушують закон та маніпулюють припиненням надання послуг. Наприклад, якщо у людини немає боргу, а її відімкнули від газу, то єдиним законним інструментом є – судовий позов з визнанням дій незаконними та зобов’язанням підключити.

Раніше мер Києва Віталій Кличко розповів, коли у столиці може розпочатися опалювальний сезон.