UA / RU
Підтримати ZN.ua

Оновлений реєстр препаратів за програмою "Доступні ліки" затвердять в лютому

Уже затверджено реєстр граничних оптово-відпускних цін на лікзасоби.

Оновлений реєстр лікарських засобів за програмою реімбурсації "Доступні ліки" планується затвердити в лютому.

Про це повідомив заступник міністра охорони здоров'я Ігор Іващенко на онлайн брифінгу для преси в Києві в п'ятницю, 22 січня.

"У січні МОЗ почало процес прийняття заявок від фармвиробників щодо оновлення реєстру лікарських засобів за програмою реімбурсації "Доступні ліки" і відповідно затверджено реєстр граничних оптово-відпускних цін на лікзасоби станом на 4 січня 2021 року", - сказав він.

Реімбурсація (з англ. Reimbursement - виплата компенсацій) це загальноприйнята в міжнародній практиці охорони здоров'я назва процесу, за допомогою якого система охорони здоров'я впливає на доступність лікарських препаратів і медичних послуг для населення.

В Україні програму реімбурсації лікарських засобів "Доступні ліки" почали впроваджувати у 2017 році, щоб запобігти неправильному і нераціональне застосування ліків, а також підвищити доступність якісних, ефективних і безпечних лікарських засобів.

Програма уряду "Доступні ліки" забезпечує повну або часткову оплату вартості деяких лікарських засобів з бюджетних коштів. Вона поширюється на лікування захворювань, які піддаються амбулаторному лікуванню, але без цього лікування пацієнти можуть втратити працездатність. Це серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, діабет.

Окремо заступник міністра наголосив на тому, що наявність препарату в реєстрі залежить від його вартості.

Читайте також: У НСЗУ порахували, що коштів на медицину вистачить до квітня 2021 року

"Відповідно до заявок виробників і затвердженим реєстром, фармвиробники можуть подавати заявки до Національної служби здоров'я про включення своїх препаратів в програму за умови, що ціни на їх препарати не будуть перевищувати ціни, визначені в реєстрі. Затвердження оновленого реєстру лікзасобів за програмою реімбурсації відбудеться в лютому", - додав заступник міністра.

Іващенко зазначив, що МОЗ працював над підготовкою прийняття і реєстрації Мін'юстом наказів, які регулюють питання обігу медпрепаратів і наркотичних речовин.

Раніше повідомлялося, що безкоштовних "Доступних ліків" стало більше, повідомляла Національна служба здоров'я України (НСЗУ).

Станом на 13 серпня в оновленому переліку "Доступних ліків" було 264 препарати:

У переліку 85 лікарських засобів, які є повністю безкоштовними для пацієнтів:

Служба нагадує, що в програму входять ліки українських виробників - зараз їх 60%, і імпортні - 40%. Це виробники з Угорщини, Німеччини, Румунії, Польщі, Швейцарії, Франції, Ізраїлю та Індії.

Найдорожчий безкоштовний лікарський засіб - Будесонід. Це суспензія, яку використовують хворі на бронхіальну астму, вона стоїть 584 грн.

Національна служба здоров'я України нагадує, що найбільша кількість користувачів програми "Доступні ліки" це пенсіонери.

Також раніше президент Володимир Зеленський підписав закон, що дозволяє дистанційну торгівлю ліками.

Закон дозволяє суб'єкту господарювання, який має ліцензію на роздрібну торгівлю ліками, здійснювати й електронну роздрібну торгівлю ліками, а також доставляти їх безпосереднього споживача.

Документ також встановлює перелік основних вимог до дистанційної торгівлі ліками для аптечних установ, вимог до зберігання, відпуску та їх транспортування.

Щомісяця майже 9% українських сімей в середньому витрачають на ліки й лікування понад 2 000 гривень, йдеться в результатах опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва. Від 1 000 до 2 000 гривень на місяць витрачають 7% сімей.

Згідно з опитуванням, 19% витрачають на місяць на лікування від 500 гривень до 1 000 гривень, а 24% сімей - від 200 гривень до 500 гривень.

При цьому 15% респондентів відзначили, що їх сім'я в місяць витрачає в середньому до 200 грн. Ще 13% зазначили, що взагалі нічого не витрачали.

"Опитування показало, що з віком витрати українців на ліки і лікування значно зростають", - зазначили у Фонді.

Водночас 35% респондентів відзначили, що за останні 12 місяців їм доводилося доплачувати за приймання у лікаря або медичну процедуру. Ще 39% опитаних вказали на те, що не зверталися за такими послугами. Про те, що ні доплачували лікарям, розповіли 23%, а 3% взагалі не відповіли на питання.

Також 70% опитаних переконані в тому, що лікарям не потрібно доплачувати для того, щоб гарантувати в майбутньому якісну допомогу. Однак 19% опитаних дотримуються протилежної думки. Ще 11% респондентів не змогли відповісти на це питання.