Спеціалісти-онкогематологи, які звільнилися з Національної дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит" написали відкритого листа, у якому пояснили причини свого рішення. Лист був оприлюднений у понеділок, 3 вересня, у соцмережі Facebook на сторінці лікаря Софії Мацібох.
У листі зазначається, що Центр онкогематології та трансплантації кісткового мозку "Охматдиту" був єдиним в Україні, де проводилися трансплантації кісткового мозку (ТКМ) дітям з онкогематологічними захворюваннями: аутоТКМ, ТКМ від повністю сумісного та частково сумісного родинного донора. З моменту заснування у 2003 році, в ньому було виконано трансплантації 235 пацієнтам. Підкреслюється, що на сьогодні 167 цих паціентів живі і не мають онкозахворювань, що відповідає середньо-європейським показникам.
"На сьогоднішній день Центр впритул підійшов до запуску неродинної ТКМ, що зняло б потребу у направленні українських пацієнтів на лікування у закордонні клініки, яке коштує 120-150 тисяч євро. За базовою технологію трансплантація від неродинного донора нічим не відрізняється трансплантації від родинного, яка вже успішно проводилася у Центрі не один рік. За рахунок співпраці між Всеукраїнською Асоціацію дитячих онкогематологів та німецьким фондом імені Стефана Морша вже було знайдено практичне рішення як Україні отримувати донорів з міжнародних реєстрів навіть без створення та наповнення національного реєстру донорів кісткового мозку", - йдеться у листі.
Зазначається, що заслужений лікар України Світлана Донська, яка створила та багато років очолювала Центр була звільнена 20 серпня за скороченням штатів, оскільки її посада в ході реорганізації була ліквідована. Вона відмовилася від пропозиції стати лікарем-консультантом поліклініки "Охматдиту" тому, що поліклініка ніколи не мала і не має жодного відношення до діагностики та лікування онкогематологічних хвороб.
Також був звільнений заслужений лікар України Олег Рижак, завідуючий відділенням трансплантації кісткового мозку. Він був звільнений на підставі двох доган. У листі йдеться, що перша була винесена у квітні за начебто погане інформування батьків про наявність ліків на складі лікарні і рекомендації їм купляти дороговартісні ліки найкращих світових виробників, замість того щоб, використовувати те, що закупила держава. Друга догана була винесена у липні начебто за системні порушення під час ведення документації з переливання крові у відділенні ТКМ. Такі самі догани були отримані і Донською.
"Для нас та для багатьох гематологів в обласних лікарнях Донська і Рижак є носіями величезного обсягу професійних знань та досвіду, як міжнародного так і власного, від яких завжди можна отримати фахову пораду, а не зайвою адміністративною надбудовою, що є примітивним фейком МОЗу та головного лікаря. Все якраз навпаки – не тільки зайвою, але руйнівною та шкідливою для лікування дітей адміністративною надбудовою є МОЗ, новостворені директорати з зарплатами у 30-50 тис.грн. та головний лікар, бо вони нічого самі не побудували, а зруйнували те, що ми створювали 15 років", - йдеться у листі.
Також зазначається, що багато років в "Охматдиті" Центр підпорядковувався відомому начмеду Олені Мешковій, досвідченому методисту та педіатру. "Після ж ліквідації посади зав. центром координація його відділень між собою, а також з обласними онковідділеннями обласних лікарень була покладена головним лікарем Іриною Садов'як, яка ніколи в очолюваній нею 14 років Коломийській лікарні не мала справу з онкозахворюваннями і взагалі сама нікого ніколи не лікувала, на молодого анестезіолога Юрія Довбню, якого тільки півроку тому призначили начмедом і який так само не має ніяких професійних знань чи досвіду ні для керування людьми, ані для прийняття адекватних рішень у дитячій онкогематології", - заявили лікарі.
"Штучність доган, їх явно репресивний характер та їх невідповідність фактам, прийняття наказів про реорганізацію та звільнення з порушенням низки законів України та без огляду на незамінність досвіду цих двох лікарів для лікування найважчих гематологічних пацієнтів, не залишили в нас жодних ілюзій стосовно професійних, управлінських та моральних якостей головного лікаря та нового начмеда. Сюди треба додати специфічний стиль спілкування Садов'як та Довбні з лікарями Центру та її самодурство у позбавленні фахівців відділення та лабораторії премій без будь-яких підстав та пояснень", - зазначають лікарі.
За їхніми словами, ефективно продовжувати професійну діяльність у штучно створених адміністрацією несприятливих умовах є неможливим.
"Що буде з ТКМ в "Охматдиті"? На жаль, їх скоріш за все не буде. Проведення родинних трансплантацій в принципі неможливо без відновлення роботи референс-лабораторії, яка визначає наскільки підходить для хворого родинний донор. З лабораторії звільнилися всі шість спеціалістів. МОЗ запустив абсолютний фейк, що частину роботи лабораторії візьмуть на себе якісь інші лабораторії. Але в жодній іншій державній чи приватній лабораторії в країні немає такого обладнання, і не робляться такі аналізи, а значить і нема аналогічних спеціалістів", - пишуть лікарі.
Підкреслюється, що проведення аутоТКМ також під питанням, оскільки з семи лікарів відділення ТКМ у ньому залишився лише в.о. відділення – молодий лікар Олександр Лисиця.
У листі зазначається, що заява МОЗ про залучення до функціонування відділення ТКМ іноземних фахівців є ще одним фейком, бо ведення пацієнтів перед та після ТКМ вимагає не дистанційних консультацій та консиліумів, а постійної присутності фахового лікаря.
"Ми можемо тільки гірко знизати плечима: "не підійшли" МОЗ та Садов'як київські лікарі, які давали середньоєвропейські результати за українські зарплати, тепер "багата" Україна буде залучати лікарів за європейські зарплати, гонорари та добові. Невідомо на яких юридичних підставах та з яких бюджетних фондів, хіба що за гранти", - пишуть лікарі.
Також у зверненні зазначається: "Обидві вищезгадані догани Донській та Рижаку не містять жодного слова, які б вказували навіть на можливі корупційні дії цих двох лікарів, або зловживання ними службовим становищем чи намаганням отримання неправомірної вигоди. Ці догани не грунтуються ані на офіційних скаргах батьків пацієнтів, (бо їх не було!), ані на лікарських помилках чи халатності, які привели до смерті чи погіршенню стану пацієнтів, наприклад до зараження дитини якоюсь інфекційною хворобою через переливання донорської крові. Бо таких випадків теж не було!.. Нещодавно була проведена перевірка НАБУ по заяві народного депутата Корчинської, Донська та Рижак надали вичерпні пояснення детективам, і НАБУ не знайшло жодних підстав для продовження провадження".
Як повідомлялося, керівництво лікарні 17 серпня звільнило завідувача (до реорганізації Центру дитячої онкогематології та ТКМ) відділу ТКМ Олега Рижака за підсумками проведення службової перевірки, внаслідок якої було заявлено про виявлені порушення.
Своєю чергою завідувача Центру дитячої онкогематології і ТКМ Світлану Донську було звільнено 20 серпня, вона відмовилася від запропонованої у зв'язку з реорганізацією посади лікаря-гематолога педіатричного відділення консультативно-діагностичної поліклініки "Охматдиту". Слідом за нею заяви про звільнення написали ще деякі лікарі.
Наказ про реорганізацію Центру дитячої онкогематології і ТКМ, МОЗ затвердило з метою "поліпшення доступу та якості надання медичних послуг, а також запобігання випадкам розкрадання медикаментів персоналом і надлишкового замовлення дорогих препаратів". Він набув чинності 20 серпня.
Керівництво медзакладу заявило, що у рамках реорганізації "Охматдиту" буде створено відділення дитячої нейрохірургії та відділ оцінки ризиків. Зазначалося, що загальна кількість співробітників у клініці не зміниться, проте 15 посад буде скорочено, а співробітникам, що обіймають їх, запропонують іншу роботу.
Деякі лікарі центру ТКМ, а також представники благодійних фондів, виступили проти реструктуризації, заявивши, що, по суті, вона є знищенням структури.
У понеділок Міністерство охорони здоров'я заявило про те, що частина медперсоналу відділення ТКМ "Охматдиту", що раніше написали заяви про звільнення, вирішили залишитися працювати в медзакладі. Водночас чотири лікаря-гематолога, лікар-трансфузіолог і кілька працівників лабораторії, як і раніше, мають намір залишити свої посади.