UA / RU
Підтримати ZN.ua

Окупанти "засудили" лікаря з Донецька до 13 років колонії

Юрія Шаповалова незаконно затримали у січні 2018 року, звинувативши в "шпигунстві" на користь України.

Окупаційна адміністрація ОРДЛО "засудила" до 13 років позбавлення волі Юрія Шаповалова, лікаря-невропатолога з Донецька. "Вирок" медику винесла так звана "апеляційна палата верховного суду" "ДНР", повідомляють "Ґрати".

Співробітники так званого "Міністерства держбезпеки" "ДНР" затримали 53-річного лікаря і голову донецького клубу любителів кактусів "Іслайя" в січні 2018 року. Шаповалова звинуватили в тому, що він розміщував на своїй сторінці у Twitter "інформацію, що сприяє дестабілізації суспільно-політичної обстановки в республіці", а також дані про розташування військових об'єктів, пересування техніки і особового складу російсько-окупаційних формувань.

Спецслужби окупантів опублікували відео затримання і допиту Шаповалова: лікар називає себе українським патріотом і зізнається у співпраці з українською розвідкою.

Колишній заручник "ДНР" Олег Глазюк після звільнення з полону розповів організації "Медійна ініціатива за права людини", що зіннання з Шаповалова вибили: медика катували електричним струмом, зламали два ребра. За даними організації, лікар вів Twitter-акаунт "Залишенець Донецький".

Шаповалов деякий час був сусідом по камері журналіста Станіслава Асєєва, звільненого з полону "ДНР" у грудні 2019 року. У січні Асєєв передав президенту Володимиру Зеленському список українських заручників, яких тримають в ОРДО. Ім'я Шаповалова було в списку. Однак під час обміну 16 квітня його не звільнили.

16 квітня, напередодні Великодня відбувся обмін утримуваними особами між Україною та угрупованнями "ДНР" і "ЛНР". З полону бойовиків було звільнено 20 українських громадян. На вимогу угруповань ОРДЛО з українських колоній і СІЗО звільнили 20 осіб, але шестеро з них відмовилися переїжджати на окуповану територію.

29 грудня відбувся попередній обмін утримуваними особами між Україною і підконтрольними Росії угрупованнями "ЛНР" і "ДНР". Тоді з окупованої території повернулися 76 осіб. Українська сторона видала бойовикам 127 осіб, ще 14 відмовилися повертатися на тимчасово окуповані території. У тому числі п'ятьох колишніх "беркутівців", яких звинувачують у розстрілі 48 беззбройних людей на вулиці Інститутській у Києві в лютому 2014 року.