Папа Римський Франциск минулого тижня двічі закликав християн молитися за мир в Україні. Цей заклик лунає не вперше, однак українцям хотілося би більше відчувати підтримку Папи, бачити конкретні жести з його боку, почути чіткі моральні оцінки того, що відбувається: агресія, завоювання України Росією, війна, в якій ставкою є саме існування незалежної держави.
«Я розумію, всім нам хотілося би, щоби Святіший отець відверто пристав на наш бік. Але це неможливо», - пояснює очільник Української греко-католицької церкви архієпископ Святослав Шевчук в інтерв’ю Катерині Щоткіній «Бог з нами навіть у такі драматичні часи».
Це засадниче правило ватиканської дипломатії: Папа Римський ніколи не пристає на якийсь бік конфлікту. Папа не може прийняти наш бік не тому, що ми неправі, а тому що це позбавить його можливості бути посередником і в такий спосіб виконувати миротворчу місію.
Нині Папа виконує величезну посередницьку роботу. Всі зв’язки, досвід і потуга ватиканської дипломатії спрямовані на одну мету – досягнення миру, пояснює співрозмовник.
«Церковна дипломатія має власний стиль – вона базується на конкретних контактах і справах, які не завжди афішуються. «Нехай твоя права рука не знає що робить ліва» – такий стиль дипломатії часом дає значно більший ефект, ніж публічна дипломатія чи якісь декларації», - додає Шевчук.
Як приклад він наводить випадки, коли Святіший отець переймався конкретними долями – полонених, заручників Кремля тощо.
«Наприклад, я особисто передавав йому справи наших моряків, які потрапили у полон у Керченській затоці. Передавав з рук в руки. Папа взяв це досьє під пахву і... Ми до кінця не знаємо, що сталося далі, які механізми були задіяні, але наші хлопці, Богу дякувати, вдома. І таких випадків було багато», - згадує очільник УГКЦ.
«Коли руйнуються основи, що може праведник зробити?» Очільник УГКЦ Святослав Шевчук визнає: є спокуса сказати: «Нікому не вірю». Але як тоді рухатися вперед? Шевчук розповів ZN.UA про особливості ватиканської дипломатії, підступну дію гібридної війни, угоди з державою і про те, що нам робити, аби відчути власну силу.