Українські правоохоронці розпочали проведення слідчих дій з українцями, які повернулись з тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей під час обміну 29 грудня 2019 року.
Слідчі Офісу генерального прокурора та Служби безпеки України збирають інформацію про злочини російських військових та їхніх колаборантів у Донбасі.
Допити потерпілих проводяться у лікарнях, де вони відновлюються та лікуються після "конвеєрів" і "підвалів" бойовиків.
"Слідчі дії планується провести з усіма 76 звільненими з полону особами у якомога стислі строки без шкоди процесу їх фізичного та емоційного відновлення", - повідомляє пресслужба прокуратури.
На сьогодні вже задокументовано нові докази грубого порушення терористами підконтрольних Росії угруповань "Л-ДНР" норм міжнародного гуманітарного права: звільнені українці свідчать про катування, фізичне насильство та нелюдське поводження з полоненими.
Такі дії в українському законодавстві кваліфікуються за статтею 438 Кримінального кодексу – порушення законів та звичаїв війни. І караються позбавленням волі на строк від 7 до 15 років або довічним ув'язненням.
Свідчення звільнених також стануть підґрунтям для позовів України проти РФ у міжнародних судових інстанціях, аби злочинці були покарані не лише на національному, а й на міжнародному рівні.
У прокуратурі закликали усіх, кому відомо про факти порушення норм міжнародного гуманітарного права, прав і свобод людини в ОРДЛО, звертатися до Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту Офісу генпрокурора, зокрема в електронному вигляді.
Нагадаємо, 29 грудня відбувся обмін утримуваними особами між Україною і підконтрольними Росії терористичними угрупованнями "Л-ДНР".
З окупованої території повернулися 76 людей: четверо з "обмінного списку" вирішили залишитися із сім'ями в ОРДЛО. Серед звільнених українців: 12 бійців ЗСУ і 64 цивільних заручники.
Українська сторона видала бойовикам 127 осіб, ще 14 відмовилися повертатися на тимчасово окуповані території. Зокрема, бойовикам видали п'ятьох колишніх "беркутівців", яких звинувачують у розстрілі 48 неозброєних людей на вулиці Інститутській у Києві в лютому 2014 року.
За п'ять років російсько-української війни в Донбасі були звільнені понад 3300 українців, яких бойовики тримали в заручниках. За даними СБУ, на окупованій Росією території Донбасу тримають у заручниках ще понад 100 українських військових і цивільних осіб, десятки українських громадян незаконно утримаються в РФ і окупованому Криму. Понад 400 українців вважаються зниклими безвісти.
Докладніше про обмін читайте в спецтемі DT.UA.