UA / RU
Підтримати ZN.ua

Обмін Савченко на ГРУшників став поразкою для Путіна – Bloomberg View

Київ невпинно намагався повернути свою героїню, в той час як Москва з усіх сил "відхрещувалася" від військових, які беззаперечно виконували наказ.

Коли російський суд засудив українську льотчицю Надію Савченко до 22 років в'язниці у березні, вона "пішла в атаку" на тоталітарний режим Володимира Путіна, ставши на лаву і показавши середній палець суддям.

Вже тоді їй, її адвокатам, прокурорам і суддям було зрозуміло, що вона не буде відбувати цей термін. Її обміняють. І в середу, 25 травня, це сталося. Закінчилися одразу дві сюжетні лінії у болючій і брудній історії конфлікту на Сході України, проілюструвавши разючу відмінність між двома пострадянськими режимами.

Про це на сторінках Bloomberg View пише російський оглядач Леонід Бершидський, нагадуючи, що обмін в'язнями став великою традицією у веденні неоголошених війн. СРСР у свій час постійно обмінювало своїх схоплених на Заході шпигунів на російських дисидентів, західних журналістів і академіків.

Зараз, коли атмосфера Холодної війни повернулася у відносини між Росією і Заходом, домовленостей на найвищому рівні про обмін шпигунами з США і Великобританією немає. Натомість Москва грає в цю гру зі своїми сусідами, які колись теж були радянськими республіками.

Безумовно, у Росії були свої плани на Савченко. Режим використовує військові розвідувальні групи для дестабілізації Сходу України і координації усіх операцій бойовиків. Адже нетреновані місцеві бандити не викликають довіри, а націоналісти, які приїхали в Донбасі з Росії, навіть гірші місцевих. Москва заперечувала своє втручання, а Київ з усіх сил намагався це довести. Тому російська сторона розуміла, що її офіцер розвідки в будь-який момент міг потрапити в пастку. І його потрібно буде рятувати. Так і сталося рік тому, коли українські військові схопили двох оперативників ГРУ Євгена Єрофеєва і Олександра Александрова.

Автор нагадує, що ГРУ швидко почало заперечувати, що обоє схоплених агентів працюють на російські спецслужби. Російська сторона запевняла, що вони давно звільнилися. Попри те, що спочатку Єрофеєв і Александров визнавали, що вони російські військові на завданні, на суді вони називали себе "безробітними".

Бершидський підкреслює, що історії ув'язнення Савченко і російських ГРУшників дуже сильно контрастують. Росія значно менше переймалася долею своїх військових в Україні. Заперечення втручання виявилося більш важливим. Також, зважаючи на досвід Кремля в таких справах, найвірогідніше, що саме він запропонував Києву обмінятися. Порошенко в інтерв'ю Washington Post запевняв, що це неможливо, тому що обмін буде не рівноцінним. Адже "українських героїв не можна ставити в один ряд з солдатами агресора, яких зловили на нашій території зі зброєю в руках".

Путін, очевидно, дочекався, коли російським ув'язненим винесуть вирок в Україні, а тоді запропонував обмін під час нещодавньої телефонної розмови. Савченко в аеропорту Бориспіль зустрів цілий натовп журналістів і політиків у святковому настрої. Згодом вона зустрілася з президентом України, який пообіцяв "повернути Донбас і Крим так само, як і ми повернули Надію".

На думку оглядача, це можна зрозуміти ніби Порошенко пропонував виміняти захоплені території Донбасу на щось. Але швидше за все, це була просто "радісна фраза, сказана лідером, який впродовж останніх місяців страждає від нестачі хороших новин".

Тим часом, у аеропорту "Внуково" Александрова і Єрофеєва зустріли лише дружини. А прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков сказав, що Путін не збирається влаштовувати зустріч з ними. В той час, як Савченко "пожинає лаври" і робить свої перші політичні кроки, двоє оперативників ГРУ просто зникнуть. Російські розвідники, загалом, виконали свою роботу, але за російською традицією полон позбавив їй права бути "героями".

"Історія з Савченко з двома ГРУшниками демонструє, чому значно легше симпатизувати Україні. Яскрава непокірність українки і натхнення оборона її країни значно чистіші, людяніші ніж російські офіційні заперечення і неохочий порятунок Александрова і Єрофеєва. Крім того, у Савченко є значно кращі пояснення, як так сталося, що вона потрапила в полон, ніж у російських солдатів: вона захищала свою країну. А агенти ГРУ беззаперечно виконували наказ, ведучи війну з сусідньою країною, яка не нападала на Росію", - пише Бершидський.

Він додає, що в цьому сенсі вчорашній обмін дійсно був "нерівним". Україна здобула моральну перемогу. Тим часом, видання The American Interest Путін хоче отримати щось інше за Савченко, а не двох агентів ГРУ. Оскільки російські чиновники демонструють байдужість до своїх визволений військових.

У свою чергу, видання The Guardian звернуло увагу на те, що Росія відпустила Савченко за кілька тижнів до рішення ЄС щодо санкцій. Нагадаємо, вдень в середу, 25 травня, звільнена Надія Савченко прибула в Україну, куди її доставив президентський літак. Після прибуття у Київ, Савченко зробила першу публічну заяву на свободі, попросивши вибачення у тих матерів, чиї діти не повернулися додому.

DT.UA проаналізувало останні заяви незаконно засудженої в РФ української льотчиці. Згідно з її висловлюваннями, опинившись в Україні, звільнена Надія Савченко, яка є депутатом Верховної Ради, може приступити до активної політичної діяльності.