Міністерство охорони здоров'я України використовує літній період затишшя для підготовки опорних лікарень і забезпечення централізованим киснем до нової хвилі коронавірусу, повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, відповідаючи на питання ZN.UA.
“Ми працюємо над цим системно. І зробили трошки інший підхід, ніж було раніше", — заявив він.
Ляшко розповів, що замість 550 лікарень наразі є 257. Це лікарні, що визначено в переліку для приймання хворих на коронавірус.
"151 з них — це потужні лікарні, які більш укомплектовані реанімаційними бригадами, відділеннями інтенсивної терапії, ШВЛ тощо. Інші — для того, щоб забезпечити територіальну присутність лікарень, які можуть госпіталізувати на території всієї області. Так, ми розуміємо, що ці лікарні менш потужна, там менше реаніматологів і т.п. Але ми розуміємо, що не всі потребують реанімації. Тому вимоги до 151 лікарні більш потужні. До інших — менші”, — повідомив Віктор Ляшко.
Також міністр розповів про забезпечення централізованим киснем цих закладів.
“Вони будуть забезпечені киснем. Є кисневі концентратори. Вони не забезпечують такого потоку, але треба розуміти, коли і як їх використовувати. Якщо у хворого сатурація ще не піднялася вище 93, але він вже не в гострому періоді, кисневий концентратор вирішує питання. Це те, що Литвинова (ред: співзасновниця благодійного фонду «СВОЇ» Леся Литвинова) і Ножевнікова (ред: Катерина Ножевнікова — керівник волонтерського проекту «Корпорація монстрів») комунікували, бо зазвичай, коли люди виходили, вони зверталися у фонди за концентраторами, їм давали, і це їм допомагало", — сказав Ляшко.
Він зазначив, що модернізацію почнуть проводити у 9 областях України.
"Субвенція, яку ми давали на концентратори, кошти ми зараз підняли на казначейство, знаємо, якій лікарні що треба купити. Можливо, ви чули заяву Ярмолича з Мінфіна, що 18 млн грн — на залишках в закладах охорони здоров’я. Вони хочуть забрати з банків на казначейство.
Із 82 тисяч ліжок у нас сьогодні більше 70 тис з киснем. Зараз ми чітко знаємо, де в нас рідкий кисень, де — газоподібний, де в нас — технічний. Знаємо куди і як кластерами забезпечувати”, — повідомив Ляшко.
Щодо фахівців, а також обладнання в лікарнях і механізму, який дозволить швидко реагувати і виправляти ситуацію із дефіцитом, Ляшко повідомив наступне:
“У нас вже є чіткий механізм в тому, як ми розгортаємо назад оці 82 тисячі ліжок, які в нас вже передбачені потенційно. Плюс ми передбачили зараз певні кисневі концентратори, щоб вони були амбулаторно. Нема показів для госпіталізації — можна підтримувати на амбулаторному етапі".
Але питання контролю якості і правдивості поданої інформації — це питання номер один, яке стоїть у нас на порядку денному. Чи можна його вирішити в літній період?
В одному з трьох стратегічних документів розглядається питання створення державної служби якості медичної допомоги.
"В нас сьогодні є НСЗУ. В неї нема повноважень перевіряти якість. Інакше буде конфлікт інтересів. Вона тільки виплачує за послуги та перевіряє виконання договорів. Тобто є документи, що підтверджують відповідність договору з НСЗУ. Моніторингові візити НЗСУ мають на меті пересвідчитись — чи є ШВЛ, ангіограф або кисень, які ви подали, в наявності? Якщо немає, то буде те, що з лікарнями “Укрзалізниці”, — зазначив міністр.
Він також сказав, що це технічна сторона.
"Але питання призначення лікарських засобів, ведення випадку НСЗУ не може моніторити, в неї нема таких повноважень. Треба, щоб цим займались люди, які можуть прийти і подивитись правильність призначень застосувань для кожного конкретного пацієнта в кожному конкретному випадку. Зараз це працює через клініко-експертні комісії. Людина скаржиться спочатку в лікарню, потім у ДОЗ, при яких створені такі комісії. На жаль, до роботи цих клініко-експертних комісій є великі зауваження. Тому відпрацьовується ряд речей, як повинно бути це переглянуто. Моделі вам зараз не скажу”, — додав він.
Щодо конкурсу на голову НСЗУ, Віктор Ляшко заявив, що 2 липня о 14-й годині він проводитиме співбесіди.
"У мене є два варіанти: запропонувати уряду кандидатуру на призначення або заявити про те, що жодна із запропонованих кандидатур не влаштовує мене як міністра", — повідомив Віктор Ляшко.
Також міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, відповідаючи на питання ZN.UA, повідомив, що в Україні бракує секвенаторів для швидкої діагностики штамів.