Росія применшує свою військову підтримку маріонеткам на Сході 3, намагаючись зобразити конфлікт як "громадянську війну" між російськомовними і україномовними. Західні ЗМІ теж часто помилково пишуть про нього як про культурну війну, спираючись на давній стереотип про поділ карїни на "російськомовний схід" і "україномовний захід".
Про це в статті для Atlantic Council пише британський і канадський політолог Тарас Кузьо. Називаючи війну в Україні "громадянською", Росія ігнорує факти і громадську думку. Лише 5% українців вірять, що Росія вторглася в Крим і Донбас тому, що були порушені права російськомовних. У свою чергу, 42-46% переконані, що це сталося для того, щоб не дозволити Україні покинути російську сферу впливу і зблизитися з ЄС, а також через нездатність Росії сприймати Україну як незалежну країну. Тим часом, лише 16% українців розглядають війну в Донбасі як громадянську, а 60% вважають її підтримуваним Росією сепаратизмом і війною між Росією і Україною.
"Правда в тому, що більшіть мирних і військових втрат в Україні - це російськомовні люди. В серпні 2017 року ООН підрахувало, що жертвами на Сході України стали 35 тисяч людей, з яких 10,2 тисяч - загинули. Вірогідно, що ООН недооцінив кількість жертв, не врахувавши незафіксовані смерті, а також тих, кого поховали в погано відмічених могилах і чиї рештки так і не були знайдені під руїнами знищених будинків", - пише експерт.
Кузьо додає, що реєстр від 2001 року зазначає, що 69% населення Луганська і 75% жителів Донецька розмовляють російською мовою. Але реальні показники вищі, тому що багато з тих, хто назвав українську рідною, в побуті користуються російською. Тому немає сумніву, що більшість тих, на кого мала вплив агресія Путіна в Україні - це російськомовні люди. Ще 24 кримсько-татарських активістів і журналістів в окупованому Криму були вбиті чи викрадені. До цієї статистики можна додати ще 1,7 мільйона вимушено переміщених людей з Донбасу. Це найбільша криза переселення в Європі.
Більшість військових втрат теж російськомовні. Президент Петро Порошенко сказав, що 60% українських військових говорять російською мовою. Кузьо пише, що сам теж може підтвердити цю високу цифру, опираючись на польову роботу. Із 3531 зафіксованих втрат до грудня 2017 року серед сил українських служ безпеки (це і армія, і Нацгвардія, СБУ, МВС і прикордонна служба) 1218 загиблих походили з російськомовних регіонів Сходу і Півдня України. Ще 1522 загиблих - з Центральної України, де російською і українською мовами користуються однаково широко. 791 загиблий походить з україномовного Заходу.
Кузьо зауважує, що найбільше військових втрат припадає на Дніпропетровську область, яка межує з Донбасом - 432. Решта регіонів мають в двічі чи в чотири рази менше. Церемонії і промови в місцях поховання загиблих військових мають символічну вагу для національної ідентичності в кожній країні. Військові кладовища стають місцями національної пам'яті. Більшість панахид за загиблими здійснюються за православним обрядом. УПЦ Московського патріархату відмовляє українським військовим в такій службі, тож їх проводить УПЦ Київського патріархату. Кожна панахида стає маніфестом українського патріотизму і твердості у протистоянні агресії Путіна.
Російська війна проти України створює багато військових ділянок на кладовищах на Сході і Півдні країни поруч з могилами інших українських солдатів, які загинули в попередніх війнах. Ці смерті впливають на національну ідентичність і пришвидшують її віддалення від Росії.
Кузьо також нагадує про смерті російських маріонеток, найманців-націоналістів, російських солдатів, яких Українська гельсінська спілка з прав людини нарахувала 5326. Без сумніву, всі ці люди - російськомовні. І їхня реальна кількість може бути значно вищою, тому що багато російських найманців і бойовиків не ховають, а тому їхня смерть не фіксується. Російські неурядові організації вважають, що в Донбасі загинули 3,3-5 тисяч російських солдатів. Вірогідно, що через надто високу кількість втрат Путін засекретив дані про них в травні 2015 року.
Війна Путіна проти України здебільшого вбиває російськомовних мирних мешканців і комбатантів. І це доводить, що його дії ніколи не мали нічого спільного із захистом російськомовного населення.
Нагадаємо, наприкінці грудня минулого року президент України Петро Порошенко повідомив про те, що з початку бойових дій на сході України загинули понад 2750 українських військовослужбовців. З них майже 2,4 тисячі – зі складу Збройних сил України.