UA / RU
Підтримати ZN.ua

Незаконна вирубка лісу порушує тиху ізоляцію Чорнобиля – New York Times

Активісти кажуть, що корумповані чиновники закривають очі на вирубку дерев у зоні відчуження, які потім продають по всій Україні і в Румунії.

Покинута і ледве помітна дорога через ліс, покрита стовбурами повалених дерев, листям і лозою, а через порепаний асфальт пробивається трава і мох в Чорнобилі. Артур Калмиков, радить журналістам New York Times не наближатися до моху. Українець, який зробив подорожі в зону відчуження своїм хобі, пояснює, що мох, проростаючи, виводить радіоактивні матеріали на поверхню.

Також він радить триматися подалі від клубів пилу, які теж можуть містити смертельний плутоній. Попри небезпеку, Калмиков почуваються в зоні відчуження як вдома.

"В Києві моя голова забита. Тут я можу розслабитися. Я міг би десь тусуватися в Києві. Але тут цікавіше", - каже неофіційний дослідник Чорнобильської зони Калмиков, який входить до субкультури "сталкерів". Однак такі незаконні мандрівники по радіоактивній території виявили, що в зоні ведеться масштабна вирубка нібито заповідних лісів.

Видання пише, що Калмиков передав інформацію про свої відкриття в Чорнобилі організації "Стоп Корупція!", який з'явився після Майдану два роки тому і намагається протидіяти підкупності чиновників в Україні.

Активісти організації кажуть, що попри те, що 30-кілометрова зона – це найбільш забруднене місце в Україні, закулісні домовленості корумпованих чиновників дозволяють проводити вирубку, ніби ніякої радіації немає. А Управління зони відчуження закриває очі на це.

В "Стоп Корупція" кажуть, що вирубаний ліс в Чорнобилі списують, ніби він згорів під час пожежі. Але насправді його продають по всій Україні і Румунії.

"Ми думали, що це поодинокі і неважливі випадки. Але коли почали розслідувати, то з'ясували, що проблема має систематичний характер і гігантські масштаби", - сказав юрист Вадим Внуков, який працює на організацію.

Дерево з Чорнобиля не буде "світитися вночі" від радіації, однак воно становить загрозу для здоров'я людей. Вчені кажуть, що середній рівень випромінювання в зоні відчуження становить чверть від того, який був одразу після вибуху на ЧАЕС – близько 100 мікрозівертів. З таким випромінюванням може зіштовхнутися і пасажир літака, який летить через Атлантику. Однак той же радіоактивний мох змушує лічильник Гейгера "гудіти, мов електробритва".

Видання пише, що голова Управління зони відчуження Віталій Петрук запевнив, що ніяка незаконна вирубка не проводилася з вересня, коли він обійняв свою посаду. Але за останні два роки він вже п'ятий директор на чолі управління. Петрук запевнив, що в зоні рубають лише згорілі після пожеж дерева, щоб в них не силилися шкідники. Крім того, дерева рубають з метою убезпечити лінії електропередач. А з 2004 року лісоматеріали з Чорнобиля легально продавали за умови, що вони пройшли радіологічний контроль.

Видання додає, що Петрук лобіює легалізацію вирубки лісу в зоні відчуження для того, щоб спалювати його на місцевій теплоелектростанції. За його словами, це дозволить "зменшити залежність України від російського газу". Однак дерева, так само як і мох, вбирають в себе радіоактивні матеріали з землі. І їхнє використання небезпечне. Крім того, вирубка сприяє ерозії ґрунтів і появи радіоактивного пилу.

Нещодавно повідомлялося, що Німеччина виділить Україні додатково 19 млн євро для ліквідації наслідків Чорнобиля. Поряд з ФРН фінансову допомогу Україні надають 44 держави.

В кінці липня 2015 року на Чорнобильській АЕС з'єднали дві частини нового саркофага, яким до кінця 2017 року повинні накрити зруйнований енергоблок №4. Висота арки складає 110 метрів, довжина - 165 метрів, а арочний проліт становить 260 метрів. Через величезні розміри арка була побудована з двох частин.