UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Невідомі сили" свідомо намагаються внести хаос в аптечну торгівлю ліками" - експерт

З 1 січня українці отримають право повертати неякісні ліки в аптеки.

Україна схвалює законодавчі ініціативи, які не тільки не можуть бути реалізовані на практиці, а й здатні створити додаткові проблеми як споживачам, так і аптечним закладам у питанні гарантування забезпечення населення країни справді безпечними, ефективними ліками належної якості. Про це DT.UA розповів екс-голова Держлікслужби, доктор медичних наук, доктор фармнаук Олексій Соловйов.

Коментуючи набуття з 1 січня змін до закону "Про захист прав споживачів" у частині про лікарські засоби, згідно з яким споживач впродовж встановленого гарантійного терміну може вимагати від продавця аптеки повернення заплаченої за товар грошової суми або заміну товару, якщо вважає лікарські засоби неякісними, він зазначив, що на практиці питання визначення якості ліків дуже непросте.

"У споживача немає, та й не може бути інструментів для перевірки якості ліків. Взагалі, незрозуміло, як уявляли ініціатори-законотворці запропоновану ними перевірку пацієнтом якості ліків. Ця функція стосується виключно відповідних операторів ринку і державної системи контролю якості ліків в обігу. Щоб забезпечити пацієнтів безпечними та ефективними ліками, їх належна якість має "вбудовуватися" ще на етапі фармацевтичної розробки, а потім перевірятися шляхом проведення відповідних досліджень та випробувань виробниками й імпортерами і гарантуватися на всіх етапах їх обігу всіма операторами ринку", - зазначив Соловйов.

На його думку, прийнята законодавча зміна щодо повернення начебто неякісних ліків - це лише свідома руйнація довіри до державної системи контролю за обігом ліків і поширення додаткових безглуздих "міфів", що буцім на території України в обігу перебуває до 50 % неякісних та фальсифікованих ліків.

"Складається враження, що ініціаторами таких законодавчих ініціатив є люди, котрі взагалі не уявляють, як функціонує ринок ліків і як він має регулюватися відповідно до найкращих світових практик", - додав експерт.

Детальніше про проблеми нового закону читайте у матеріалі "Ліки. Хотіли як краще…" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".