UA / RU
Підтримати ZN.ua

Несплата аліментів: яка відповідальність передбачена для боржника

Роз'яснення дали експерти.

Попри дію воєнного стану, в Україні не скасували аліменти на дітей. Як і в мирний час, діти мають отримувати належний догляд, тому сплата аліментів під час війни – важливий момент. Фахівці Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції розповіли, яке покарання передбачено в Україні для тих, хто не платить аліменти на дітей.

Що загрожує боржникам з аліментів

В Україні законодавством передбачено заходи примусового виконання рішень, які застосовуються до боржника за несплату аліментів.

У випадку наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника.

«Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці», – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Призначення субсидії: чи може її отримати особа, яка має борг по аліментам

Якщо сукупний розмір заборгованість зі сплати аліментів перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

Якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка має тяжкі захворювання зазначені постанови виносяться державним виконавцем за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці.

Читайте також: Аліменти на дітей: як зміниться розмір виплат у 2023 році

«За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20% суми заборгованості зі сплати аліментів, за два роки – у розмірі 30% суми заборгованості, за три роки – 50%», – зазначили у відомстві.

У разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, державний виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

Якщо наявна заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.

Раніше адвокат, керівник практики вирішення цивільних спорів Юрій Бабенко розповів, чи можна стягнути аліменти з боржника, якщо він знаходиться на тимчасово окупованій території.