UA / RU
Підтримати ZN.ua

Необхідно підвищити статус вчителя і його заробітну плату — дослідження

Успіх системи освіти залежить не від обсягу інвестицій, а від того, на що витрачаються призначені грошові ресурси.

Рівень заробітної плати - це тільки один з багатьох ознак професійної середовища. Країнам, де професію вчителя вважають привабливою, досягти такої думки суспільства вдалося не тільки за рахунок підвищення заробітної плати вчителів. У цих країнах більшої привабливості професії вчителя додало підвищення статусу викладання як роду діяльності і відкриття нових перспектив професійного росту в педагогічній галузі.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Оксана Онищенко, посилаючись на дослідження PISA-2018, проведене в Україні і ще в 70 країнах. На вчителів була покладена велика відповідальність як на професіоналів та лідерів у питаннях реформування освіти. Щоб пройти всі ці етапи, країни повинні забезпечити таку підготовку педагогічних кадрів, яка підвищить статус вчителів, дозволить їм стати педагогами-новаторами і дослідниками в освітній сфері, а не тими, хто тільки виконує навчальні програми.

"Більш високі результати в тестуванні PISA отримують країни, де школам дозволено на свій розсуд визначати системи оцінювання учнів, перелік дисциплін для викладання, зміст таких дисциплін і навчальні посібники для них. Чим більше автономія школи,.. тим вищі навчальні досягнення учнів цієї школи. Найкращі результати навчання показують ті учні, у чиїх школах, крім автономності, є практика оприлюднення даних про навчальні досягнення учнів. Автономність і підзвітність школи тісно пов'язані між собою", - йдеться у звіті PISA.

Крім того, успіх системи освіти тієї чи іншої країни залежить не від обсягу інвестицій, а від того, на що витрачаються призначені грошові ресурси. Країни з найвищими результатами PISA не належать до найбільш багатим, разом з тим вони витрачають на освіту більше грошей, ніж інші країни.

Детальніше про підвищення престижності професії вчителя читайте у матеріалі Оксани Онищенко "Поганяючи коня, не втратити голови" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".