UA / RU
Підтримати ZN.ua

Небажання вакцинуватися дорого коштує Україні та її сусідам – AP

Антиковідні обмеження підштовхнули ринок підроблених сертифікатів в Україні й не тільки.

Водій вантажівки Андрій Мельник ніколи не сприймав коронавірус навсправжки. Разом з другом він купив підроблений сертифікат про вакцинацію, щоб його проїзні документи були в порядку, коли він перевозитиме вантажі до інших частин Європи. Його думка змінилася після того, як друг заразився COVID-19 та потрапив у реанімацію на апарат штучної вентиляції легень, пише агентство Associated Press.

"Це не казка. Я бачу, що ця хвороба вбиває, і сильного імунітету буде недостатньо - лише вакцина може забезпечити захист", - сказав 42-річний Мельник, очікуючи у Києві на щеплення. "Мені дуже страшно, і я благаю лікарів допомогти мені виправити мою помилку".

В Україні спалах коронавірусу, як і в сусідніх із ним країнах. Хоча вакцин достатньо, у багатьох країнах спостерігається повсюдне небажання робити щеплення – хоча помітними винятками є країни Балтії, Польща, Чехія, Словенія та Угорщина.

Повільні темпи вакцинації у Східній Європі обумовлені кількома факторами, включаючи недовіру населення та минулий досвід застосування інших вакцин, сказала Кетрін Смоллвуд із Всесвітньої організації охорони здоров'я.

"Ми спостерігаємо низький рівень вакцинації в низці країн у цій частині регіону", - сказала вона агентству. "У справу вступають історичні проблеми, пов'язані з вакцинами. У деяких країнах питання вакцинації політизовано".

У четвер у Росії зареєстровано 1159 смертей. Це рекордна смертність за добу від початку пандемії. При цьому лише близько третини із майже 146 мільйонів жителів країни повністю вакциновано. Кремль розпорядився запровадити в країні неробочий період, який розпочнеться цього тижня та триватиме до 7 листопада.

В Угорщині, що приватні компанії можуть вимагати від своїх співробітників вакцинації для роботи - міра, яка може підштовхнути угорців до вакцинації. Державні службовці, включаючи вчителів, також будуть зобов’язані пройти вакцинацію, сказав чиновник.

У четвер Польща повідомила про найвищу з травня кількість нових випадків щоденного зараження - понад 8000.

В Україні лише 16% дорослого населення повністю вакциновано – це другий показник у Європі після Вірменії, де вакциновано трохи понад 7%.

Влада України вимагає, щоб вчителі, державні службовці та інші працівники пройшли повну вакцинацію до 8 листопада, інакше їм загрожує припинення виплати заробітної плати. Крім того, для посадки в літаки, поїзди та автобуси далекого прямування тепер потрібне підтвердження вакцинації або негативний тест.

Це породило бурхливе зростання чорного ринку підроблених документів. Підроблені сертифікати про щеплення продаються за суму, еквівалентну 100-300 доларів США. Існує навіть фальшива версія урядової цифрової програми, в якій вже встановлені підроблені сертифікати.

Мер Києва Віталій Кличко у четвер оголосив про нові обмеження у столиці, щоб зупинити поширення вірусу. Починаючи з 1 листопада, ресторани, торгові центри та спортзали будуть закриті, а в громадський транспорт пускатимуть лише тих, хто може надати докази вакцинації або негативний тест ПЛР.

Низький рівень вакцинації в Україні призвів до швидкого поширення вірусу COVID-19, що створює нове навантаження на і так перевантажену систему охорони здоров'я країни.

У хірургічному відділенні лікарні у місті Біляївка, розташованому неподалік Одеси, зараз лікують лише пацієнтів з коронавірусом, причому 50 із 52 ліжок заповнені. Ліки та кисень у дефіциті.

"Ми перебуваємо на межі катастрофи, що підштовхуються агресивними противниками вакцинації та нестачею коштів", - сказав доктор Сергій Швець, завідувач відділення. "На жаль, за останній тиждень звільнилися п'ять працівників мого відділення".

Коливання щодо вакцинації існують навіть серед медичних працівників. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко визнав, що близько половини українських медичних працівників ще не хочуть їх робити.

Мурат Сахін, представник ЮНІСЕФ в Україні, сказав, що помилкова і оманлива інформація про COVID-19 є загрозою, що зростає.

"Ризики дезінформації для вакцинації ніколи не були настільки високі - як і ставки", - сказав він.

Подібний скептицизм спостерігається і в інших країнах Східної Європи, що підживлюється дезінформацією в Інтернеті, релігійними переконаннями, недовірою до чиновників та довірою до нетрадиційних методів лікування.

У Румунії, де близько 35% дорослих повністю щеплені, на цьому тижні набули чинності більш жорсткі обмеження, які вимагають наявності сертифікатів про щеплення для багатьох повсякденних заходів, таких як відвідування спортзалу, кіно або торгових центрів. Введено комендантську годину до 10 години вечора, магазини закриваються о 9 годині вечора, бари та нічні клуби закриваються на 30 днів, а в громадських місцях обов'язково використання масок.

Багато хто "боїться вакцин через величезну кількість неправдивої та фейкової інформації, яка заполонила соціальні мережі та телебачення", - сказав доктор Драгош Захарія з бухарестського Інституту пневмології імені Маріуса Наста.

"Кожен день ми бачимо людей з задишкою, і більшість із них жалкують про те, що не пройшли вакцинацію", - сказав він.

Болгарія, в якій лише чверть дорослого населення повністю вакцинована, також повідомила про рекордні випадки зараження та смертності цього тижня. Згідно з офіційними даними, за останні два тижні у Болгарії зафіксовано найвищий рівень смертності від COVID-19 серед усіх 27 країн Європейського Союзу. Серед усіх померлих 94% не були вакциновані.

У Грузії лише 33% населення пройшли повну вакцинацію, і влада запустила лотерею з грошовими призами для тих, хто зробив щеплення. Проте доктор Бідзіна Кулумбегов критикує повільні темпи вакцинації.

Інформаційна кампанія уряду "не була розроблена відповідно до особливостей нашої країни. Потрібно було наголосити, наприклад, на Грузинській православній церкві, тому що в нас багато випадків, коли священники кажуть, що щеплення - це гріх", - каже Кулумбегов.

Для водія вантажівки з України Мельника страх заразитися COVID-19 переважує всі інші побоювання.

"Цю хворобу не можна обдурити", - сказав він. “Можна купити підроблений сертифікат, але не можна купити антитіла. Українці поступово починають розуміти, що альтернативи вакцинації немає”.

Читайте також: Швейцарія визнала Covid-сертифікати України

Як повідомлялося раніше,  українці, які вакцинувалися від COVID-19 різними препаратами, зможуть згенерувати COVID-сертифікат у додатку «Дія».

Докладніше про обов'язкову вакцинацію в Україні читайте в статті Алли Котляр"Вакцинальна кампанія: як владі завоювати довіру людей".