UA / RU
Підтримати ZN.ua

Найбільш однозначне досягнення протестів: з Майданом змушені рахуватися і влада, й опозиція, і світ

Аналізуючи досягнення акцій протесту в Україні, заступник голови Комісії з прав людини оцінює, наскільки насильницькі методи боротьби більш ефективні, ніж мирний протест.

Найбільшим досягненням протестів в Україні стало те, що Майдан отримав статус суб'єкта політичного процесу - суб'єкта, з яким змушені рахуватися всі: опозиція, влада, навіть далекий і часто байдужий світ. Про це пише у статті для ZN.UA активіст Громадського сектора Євромайдану, заступник голови Комісії з розслідування порушень прав людини в Україні Володимир В'ятрович.

"Тепер ніхто з трьох гравців не може бути впевненим, що вдасться тихо вирішити всі проблеми, і народ проковтне результати закулісної діяльності. Змінилася вся Україна, продемонструвавши зразки самоорганізації, жертовності, солідарності. Ці зміни зачепили і людей, що пройшли через Майдан (а таких взагалі вже мільйони), і тільки спостерігали, і навіть його не підтримували. Всі вони зрозуміли: жодна, навіть найбільша і найдорожча імітація активності, не може зрівнятися з діяльністю ідейно вмотивованих людей", - зазначив В'ятрович.

Аналізуючи додаткові перемоги після Грушевського, В'ятрович каже про відставку уряду Азарова.

"Як "трофей" нового етапу боротьби намагаються подати відставку уряду Азарова. Вона справді має стосунок до подій на Грушевського, але принципово цей крок нічого не змінив. В уряді тепер як в.о. і далі працюють Захарченко, Табачник та інші, а очолила його найближча до Сім'ї людина - Арбузов", - підкреслив заступник голови Комісії з прав людини.

Серед досягнень автор відзначає і те, що про Україну знову стали більше писати західні медіа, про неї знову згадали політики світу. Однак він зазначає, що в цих повідомленнях "все частіше лунають застереження про неприпустимість застосування насильства протестувальниками".

"Мало того, деякі видання - з власних мотивів або за підтримки нашого східного сусіда, - посилаючись на інформацію про бої на Грушевського, вже пишуть про "загрозу правого радикалізму з України", про "фашистів, що стоять за протестами на Майдані". Під час найдраматичнішого періоду протистояння кількість публікацій "за" і "проти" Майдану вперше майже за три місяці досягла небезпечної пропорції 50 на 50", - наголосив В'ятрович.

"Нарешті, головним досягненням насильницьких дій на Грушевського вважають те, що їхню ключову причину - "закони 16 січня" - ліквідували. Дійсно, диктаторські закони скасували, але, цілком можливо, тільки тому, що вони вже зіграли свою провокаційну роль: примусили частину демонстрантів вдатися до насильства. Якщо "А" має на меті стати причиною появи "Б", то існування першого має сенс лише до цього моменту. Далі "А" можна позбутися, використавши цей факт як аргумент про нібито готовність до компромісу та діалогу", - підсумував В'ятрович.

Детальніше про здобутки і втрати київського Майдану читайте у статті Володимира В'ятровича "Довга дорога до волі" у свіжому номері газети "Дзеркало тижня. Україна". !zn