UA / RU
Підтримати ZN.ua

Навчальній рік 2022-2023: як батькам підготувати дитину до школи

Навчальний рік почнеться вже зовсім скоро.

З 1 вересня очне навчання розпочнеться лише в тих українських школах, які обладнанні укриттями. В будь-якому випадку цьогорічним першокласникам адаптуватися до шкільного життя буде складніше, ніж їх попередникам.

Читайте також: Повітряна тривога: що має робити вчитель у школі

Вчителька початкових класів Олена Лукаш розповіла, як батькам зробити цей складний період більш простішим, пише Lviv.Media.

«Найкраще, що можуть зробити батьки перед початком навчання, це створити для дитини відчуття, що школа — це безпечне та цікаве місце», – наголосила вона.

Як батькам підготувати дитину до першого класу

Підтримуйте позитивне ставлення до школи

Краще не вживати фраз на кшталт: “Підеш у школу, вчителька тебе буде сварити за те чи інше”, “Якщо будеш бешкетувати, з тобою ніхто не дружитиме”. Краще розповісти дитині, як багато цікавого вона дізнається та скільки нових друзів зможе знайти.

Часто діти на початку бояться вчителя, бояться помилитися, щось запитати чи попросити про допомогу. І дуже добре, якщо батьки допоможуть дитині позбутися цих страхів ще перед школою.

Привчайте дитину до “шкільного розпорядку”

Якщо дитина відвідувала дитячий садок, то вона вже вміє рано прокидатися та звикла до того, що є певний розпорядок дня. Однак, якщо у неї немає такого досвіду, варто підготувати її.

Почніть створювати режим, який буде схожим на шкільний. Якщо дитина прокидається пізніше, ніж необхідно буде для школи, поступово рухайте години сну. Також привчайте її робити всі необхідні гігієнічні процедури. Їй треба обов’язково обладнати робоче місце та звикати працювати за столом.

Пояснюйте роль вчителя та вчіть дотримуватися правил поведінки у школі

Дитина має знати, що школа — це місце, де діють певні правила, яких потрібно дотримуватися.
Навчіть її не перебивати чи перекрикувати того, хто говорить, а уважно слухати й тільки після того, як інша людина закінчить, говорити своє. Також поясніть, що вона може виходити в туалет під час уроку. Про це просто потрібно сказати вчителю.

Усі ці правила вчитель проговорюватиме з дітьми не один раз, але дуже важливо, щоб майбутній учень бачив приклад вихованої поведінки й вдома. Вчитель має стати для дітей другом, але учні мають відчувати межу дозволеної поведінки й знати, що вчитель за них відповідає. .

Не сваріть за помилки, а краще акцентуйте навіть на маленьких перемогах 

Діти тільки вчаться, і це нормально, що у них не виходить все одразу, що вони не завжди вміють себе поводити відповідно до соціальних норм. Треба розуміти, що помилки — це частина навчання. Тож будьте лояльнішими до першокласників та підтримуйте їх.

Тренуйте мислення і пам’ять 

Маленькі вірші чудово тренують пам’ять дитини, тому вчіть їх разом. Також можна вивчати скоромовки та влаштувати цілі домашні змагання зі скоромовок — це покращуватиме і пам’ять, і дикцію. Розгадуйте загадки з дитиною. Так ви тренуватимете її гнучкість мислення.

Переконайтеся, що дитина знає основну інформацію про себе

У віці, коли діти йдуть до школи, вони вже цілком здатні засвоїти основну інформацію про себе та свою родину. Тому варто переконатися, що дитина точно має базові знання про себе.

Вона має знати своє ім’я та прізвище, дату народження, імена батьків. Також перед школою треба впевнитися, що дитині відома її домашня адреса, місто та країна, в якій вона живе.  Навчіть її, якщо вона ще не вміє, орієнтуватись у часі й просторі та перевірте, чи має вона базові знання про світ.

Перевірте базові побутові та комунікативні навички 

Перевірте, чи ваша дитина вміє подбати сама про себе на елементарному рівні. Якщо вона ще чогось не знає, навчіть її.  Можете купувати одяг та взуття без складних застібок чи шнурівок. Крім того, проговоріть правила гігієни. Також треба привчати майбутнього школяра складати речі в одному місці та самостійно збирати рюкзак.

Крім того, треба потренувати з дитиною її комунікативні навички. Якщо вона не ходила у садок, побавтеся з нею та вивчіть прості фрази для знайомства. Для того, щоб вона  могла подружитися з однокласниками, їй треба знати, що вона любить робити, їсти, чим їй подобається бавитися. Говоріть з дитиною про все це. Так вона зможе сформувати й для себе свої інтереси.