UA / RU
Підтримати ZN.ua

Наша країна вперше відзначає День пам'яті і примирення

Україна переходить на загальносвітову традицію окремо святкувати День перемоги над нацизмом і шанувати пам'ять жертв Другої світової війни.

Сьогодні, 8 травня 2015 року, Україна започатковує традицію вшанування жертв Другої світової війни - відзначати два дні, присвячених Перемозі у Другій світовій війні.

Так, 8 травня законом, а потім указом президента України був призначений Днем пам'яті і примирення, згідно рекомендаційній резолюції ООН від 2004 року і традиції країн Європи.

Як пояснювалося у законодавчих ініціативах, меморіальні заходи до Дня Перемоги світі та Європі відрізняються від тих, до яких традиційно звикли на пострадянському просторі, що в ці дні не проводяться розважальні заходи, в цей день не святкують День перемоги, а шанують десятки мільйонів жертв Другої світової війни.

Щороку 8 травня проводяться загальнонаціональні меморіальні та просвітницькі заходи, присвячені пам'яті жертв Другої світової війни.

Генеральна Асамблея ООН у 2004 році прийняла Резолюцію, в якій проголосила 8 і 9 травня Днями пам'яті і примирення. Нею державам-членам ООН, неурядовим організаціям, окрім святкування своїх Днів Перемоги або Звільнення, рекомендовано також щороку відзначати один або два дні як данину пам'яті всім жертвам Другої світової війни.

Що стосується України, то, за законодавчою ініціативою, для нашої країни цей день буде мати особливе значення.

"Загальні демографічні втрати України, включно з убитими, у концтаборах, депортованими, евакуйованими та тих, що відправилися у вигнання, сягають понад 14 млн осіб. До цього слід додати сотні тисяч постраждалих у військових і післявоєнних сталінських репресіях", - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

У законі підкреслюється, що капітуляція 8 травня 1945 нацистської Німеччини не поклала кінець жертвам українців від тоталітарних режимів. "У 1945 році на території України мала місце перемога одного тоталітарного режиму над іншим, але не перемога України", - йдеться у новому законі.

Указ президента про введення 8 травня був прийнятий "з метою гідного вшанування подвигу Українського народу, його видатного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, вираження поваги всім борцям проти нацизму, увічнення пам'яті про загиблих воїнів, жертв війни, військових злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, вчинених в роки війни".

Таким чином, 8 і 9 травня 2015 року в Україні будуть проходити урочистості та меморіальні заходи, присвячені пам'ятним датам історичних подій Другої світової війни. 2 вересня 2015 року в Україні відзначатимуть 70-ї річницю завершення Другої світової війни.

Читайте також: У Польщі перенесли День Перемоги на 8 травня

Також 8 травня Верховна Рада проведе урочисте засідання, на якому виступить президент України Петро Порошенко.