UA / RU
Підтримати ZN.ua

Наглядова рада "Суспільного" оприлюднила список претензій до Аласанії

Крім "деполітизації" ефіру, Аласанію звинуватили у створенні паралельної виконавчої структури та непрозорому розподілі фінансів.

Наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України прийняв рішення достроково розірвати контракт з головою правління НСТУ Зурабом Аласанією, висунувши йому список претензій з п'яти пунктів.

Зокрема, Наглядова рада звинуватила керівника "Суспільного" у створенні директорату як "паралельної виконавчої структури", незбалансованій і непрозорій фінансовій політиці і нездатності реалізувати концепцію розвитку телеканалу. У списку претензій, як повідомлялося раніше, також присутні "деполітизація" ефіру, "невірне розуміння відсторонення від влади" і недостатнє висвітлення подій з участю президента Петра Порошенка. Текст протоколу від 31 січня з'явився на сайті "Суспільного" увечері в середу, 6 січня. DT.UA повністю публікує список претензій, винесених на розгляд Наглядової ради В'ячеславом Козаком, делегованим до органу парламентською фракцією "Радикальної партії Олега Ляшка".

  1. В обхід Статуту ПАТ "НСТУ", відповідно до якого "Виконавчим органом Телерадіокомпанії є правління (ст. 56), Аласанія З.Г. делегував ключові виконавчі функції так званому директорату (виконавчому директору, його заступникам і директорам департаментів), фактично створивши паралельну до правління виконавчу структуру на чолі з виконавчим директором, який фактично перетворився на другу людину в компанії (з обсягом повноважень більше, ніж у членів правління). За 15 місяців (з липня 2017 р. до жовтня 2018 р.) на оплату діяльності дублюючих органів було витрачено понад 8 млн грн.
  2. Під керівництвом Аласанії З.Г. компанія веде незбалансовану і суперечливу фінансову політику: одночасно оголошує режим жорсткої економії, відправляє деяких працівників у неоплачувані відпустки, при цьому проводить закупівлі, здійснює ремонти, виплачує премії тощо. Преміювання керівного складу (зокрема, членів так званого директорату) здійснюється правлінням непрозоро, без зазначення підстав та будь-яких встановлених правил. Рекомендацію Комітету Наглядової ради з призначень та винагород від 28.08.2018 щодо визначення таких підстав і встановлення правил до цього часу не було виконано.
  3. За рік керування компанією (від моменту призначення на посаду і до проведення незалежного аудиту компанією Ernst&Young) Аласанія З.Г. не спромігся впорядкувати фінансову звітність компанії, внаслідок чого незалежний аудитор відмовився надавати аудиторський висновок щодо фінансової звітності компанії.
  4. Всупереч вимогам статті 5 Закону України "Про Суспільне телебачення і радіомовлення України" та поданій на розгляд Наглядової ради наприкінці 2017 року "Перехідній концепції розвитку національного мовлення ПАТ "НСТУ" (телевізійна складова)", Аласанія З.Г. до даного часу не організував мовлення каналу "UA:Перший", ні як "суспільно-політичного каналу" (відповідно до вимог закону), ні як каналу "інформаційного та суспільно-політичного мовлення з елементами просвітництва (як зазначено у вказаній перехідній концепції). Внаслідок цього канал, зокрема, не висвітлив оперативно або не висвітлив взагалі (крім коротких згадок у новинах) такі важливі події, як національна Хресна хода за єдину помісну церкву 28.07.2018 р. (за участі щонайменше 65 тисяч громадян), засідання Генасамблеї ООН 26.09.18 з вкрай важливих для України питань (включно з виступом Президента України), роботу ІХ Міжнародного економічного форуму "Інновацій. Інвестиції. Харківські ініціативи" (за участю глави держави).
  5. Під керівництвом Аласанії З.Г. компанія упродовж 2018 року впроваджувала хибно зрозумілий принцип "відсторонення від влади", аж до повної деполітизації новин, що прямо суперечить вимозі місії ПАТ "НСТУ" – "Надавати суспільству достовірну та збалансовану інформацію про Україну та світ".

Зазначимо, що на початку засідання Наглядова рада затвердила порядок денний, в якому пункту про звільнення Аласанії не було. Проголосувавши за розірвання контракту з ним, Наглядова рада завершила засідання без розгляду п'яти затверджених питань порядку денного, в тому числі – річного звіту НСТУ.

Як повідомлялося, 31 січня Наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) проголосував за дострокове розірвання контракту з головою правління Зурабом Аласанією. За відповідне рішення проголосували дев'ять членів ради, проти – троє. Причину звільнення Аласанії в наглядовій раді називати не стали, пообіцявши опублікувати протокол засідання пізніше.

Тимчасовим в.о. голови правління НСТУ Наглядова рада призначила Миколу Чернотицького.

Наступного дня Аласанія опублікував уривок з проекту рішення, в якому його звільнення мотивовано "неправильним розумінням відсторонення від влади" аж до "повної деполітизації новин" і недостатнім висвітленням низки заходів за участю президента Петра Порошенка. Він також не виключив, що оскаржуватиме рішення Наглядової ради в суді.

Зураб Аласанія був обраний головою правління НСТУ у квітні 2017 року. З березня 2014 року він очолював Національну телерадіокомпанію України, проте в листопаді 2016 року звільнився з посади директора. Своє рішення він пояснив неможливістю працювати в умовах наявного законодавчого поля і недостатнього фінансування НТКУ.

Детальніше про створення Суспільного мовлення та труднощі перетворення НТКУ в НСТУ читайте в інтерв'ю Зураба Аласанії в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".