UA / RU
Підтримати ZN.ua

Надвечір’я Богоявлення: традиції та заборони

Цей день є підготовкою до Хрещення Господнього.

5 січня християни східного обряду відзначають Водохресний Святвечір. Також його називають Навечір'я Водохрещі. Це вечір, який передує святу і є підготовкою до нього. У цей день також прийнято святити воду у храмах.

Читайте також: Маланка: традиції свята

Традиції свята

Віряни мають дотримуватися посту в цей день, а також не вживають їжу до появи на небі першої зірки.

Зранку необхідно провести прибирання у домі, щоб підготувати його до Водохреща.

Господині ввечері накривали стіл та подавали «голодну» кутю, яку готували з рису. На свято також готували непарну кількість пісних страв, серед яких мали бути млинці та узвар.

У Водохресний Святвечір у церквах проводилося освячення води під час літургії. Ця вода називається агіасма, або богоявленська (хрещенська) вода. Вона має цілющу силу. Святою водою цього дня окропляли житло. Також прийнято вживати освячену воду по ложці натще.

Слід зазначити, що під впливом Єрусалимського статуту, з XI-XII століття освячення води проходить двічі – у Водохресний святвечір, і безпосередньо у свято Богоявлення. Обряд освячення в ці дня відбувається однаково.

Також дівчата в цей день ворожили на майбутнє та нареченого.

Молитва у Водохресний Святвечір

На свято існувала традиція кропити святою водою житло та читати молитву.

«Господи Боже мій, нехай буде дар Твій святий і свята Твоя вода на відпущення гріхів моїх, в просвітлення розуму мого, у зміцнення душевних і тілесних сил моїх, во здравіє душі і тіла мого, в підкорення пристрастей і немічний моїх у безмежному милосерді молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх. Амінь.»

Що не можна робити у свято

З давніх часів в цей день діяли певні заборони, яких варто було дотримуватися.

Не можна було вживати алкоголь, м'ясо та молочні продукти, оскільки в цей день діє суворий піст.

В цей день також не слід позичати або давати у борг гроші.

В цей день слід уникати сварок, конфліктів та з’ясування стосунків. Не можна приймати або набирати святу воду з негативними думками – так вона може втратити цілющі властивості. Також забороняється змішувати освячену воду зі звичайною.